Domácí udírna je lepší než gril i zahradní pec. Rozšíří možnosti přípravy pokrmů a může být nepřehlédnutelnou dominantou dvora či zahrady.
Ke stavbě domácí udírny lze použít tvarově domeček s plechovou vnitřní udicí komorou, obezděnou cihlami, což dá udírně dostatečnou tepelnou setrvačnost. Dosáhnete snadného udržení potřebné teploty bez velké námahy, bez snadného vychladnutí udírny. Méně náročnou stavbou je dřevěná udírna k uzení menšího množství pokrmů.
Tip: Venkovní kuchyň? Poradíme vám jak na ni.
Nároky na materiál
Obsah článku
Mezi nejjednodušší typy kutilské udírny patří materiál, který máme doma. Může to být stará dubová šatní skříň, nebo plechová skříňka z provozních šaten, použitelná jako udicí komora. Udicí komora by neměla být moc velká, aby se v ní až moc zbytečně netopilo. Minimální rozměr 50 x 50 x 80 cm vám na zavěšené potraviny stačí a nebudou ani pověšeny příliš natěsno.
Dřevěná udírna
V případě dřevěné udírny vytvoří udící komoru jednoduchá bedna. Přístup do ní lze zhotovit shora přes výklopné víko s plechovým komínkem. Udírnu postavte na hraně terénní vlny umožňující dodržet výškový rozdíl mezi udící komorou a ohništěm. Kouř z ohniště do udírny přivádíme kouřovodem v podobě keramické roury o vnitřním průměru minimálně 25 až 30 cm a délce 1,5 m. Od vyústění na dně udicí komory k ohništi má mít velmi mírný spád.
Udírna je obvykle zastřešená. Je vhodné dodělat malý krov s pálenou střešní krytinou. Ohniště vybudujte v úrovni nechávající kouř stoupat kouřovodem v mírném spádu. Je třeba jej zahloubit, nebo udírnu postavit na vrcholu terénního zlomu. Můžete i počítat s dostatečnou výškou dna udící komory a ohniště zbudovat ve standardní výšce umožňující pohodlné přikládání. Po dokončení stavby nechte udírnu vyschnout a zakouřit. Na 24 hodin roztopte naprázdno a nechte kondenzovat vodu i spaliny, které zakouření udírny provázejí. Pak můžete udit.
Ohniště
Ohniště stavíme jako uzavřenou komoru o rozměrech alespoň 30 x 50 x 30 cm. Použijeme šamotové cihly, klinkery nebo ohnivzdorné komínové zvonivky. Strop neboli překlad ohniště postavíme ze šamotových desek, nebo použijeme vhodný rozměr pálených tvarovek. Ohniště lze udělat bez roštu a důležitá jsou dobře těsnící dvířka. K vyzdění použijte šamotovou maltu nebo kamnářský tmel. Na dno udicí komory nad vyústění kouřovodu položte na rošt na nožičkách misku na odkapávání tuku, což zajistí rozptýlení kouře do stran, až bude stoupat přímo k uzenému masu či rybám.
Základy
Klasická udírna s kovovou udící skříní obestavěná cihlami má základní schéma udírny zůstává stejné, jako u dřevěné udírny. Z ohniště kouř přivádíme kouřovodem do udící skříně. Obezděná a izolovaná kovová komora umožňuje snazší regulaci teploty, uzení velkého množství masa a pohodlný přístup přes boční dvířka. Udící komora se svařuje z ocelového plechu o tloušťce 1,2 mm. Ze spodní části proudí přes komoru kouř odváděný v horní části odtahovým komínkem s regulační klapkou. Plášť z cihel stavte na pevném základu. Mezi udící komorou se při obezdívání dodržuje dilatační spára pro tepelné rozpínání plechové skříně.
Kouřovod
Kouřovod, který vede do udicí komory je nutno vést vodorovně nebo jej necháme mírně stoupat. Délka by neměla být kratší než metr, protože by spaliny byly pro uzení moc horké. Kromě klasického vytápění dřevem lze instalovat i přídavné elektrické topení, vhodné pro předehřívání udírny a lze nouzově použít i pro kombinované uzení při nedostatku kvalitního dřeva.
Udírna z cihel nebo z betonu
Udírny z pevných konstrukcí postavíte z cihel, z kamene nebo mohou být lité z betonu. Doplňkové části jsou především z kovu. Samozřejmostí jsou kvalitní, betonové základy. Udírna, i když není nijak velká, může vážit opravdu dost, pokud je vystavěna z cihel.
Udírna z kovu
Kromě kovové skříňky lze sehnat i dvířka k topeništi ze starých kamen. Schránka poslouží jako udicí komora. Vybavíme ji kouřovodem od ohniště a komínem, který vhodně umístíme. Udírna by neměla být moc blízko obytných prostor, aby v příbytku neobtěžovala kouřem. Neměla by být ani daleko, aby do ní bylo snadné kdykoliv přikládat.