Zahradní jezírko si dnes mnoho majitelů zahrádky postaví i samo. Po všech stránkách dokonalé zahradní jezírko vám může vybudovat specializovaná firmou částečně, nebo takzvaně na klíč. Závisí na velikosti a členitosti jezírka, vybavení technikou, jako je osvětlení, přívod vzduchu, množství květin, vysazení ryb, i na vašich schopnostech. Jednoduché jezírko si zvládneme vytvořit sami. Vyberte vhodné místo, tvar jezírka a ten si obryjeme na šířku rýče. Odstraníme zeminu uvnitř jezírka a dbáme, aby dno svažovalo směrem ke středu. Hloubka závisí na rostlinách, které chceme vysadit do jezírka. Pokud jde o lekníny a malé rybky, je nutné vyhloubit i kus nezámrzné hloubky nejméně do 80 cm, aby přežily zimu. Dno se má svažovat po obvodu částečně kaskádovitě, kam pak lze lépe vysadit různé druhy pobřežních a vodních rostlin. Volíme zaoblené tvary, aby fólie neležela na ostrých hranách.
Vkládání fólie
Fólie nesmí přijít do kontaktu se zeminou a ostrými kameny, proto se podkládá netkanou textilií, která je odolná proti hnilobě. Geotextilii lze nahradit jemným prosátým pískem. Volte silnější typy fólie. Jestliže máte velké jezírko, kde bude nutné svařovat pásy, lepší je povolat odborníka. Pozdější opravy jsou nemožné a voda z jezírka uniká rychle. Pak můžeme začít napouštět vodu. Fólii přitom natahujeme a vyrovnáváme, aby nám zejména po obvodu pod vodou zůstalo co nejméně záhybů a fólie byla vypnutá. Pak zbývá jezírko obložit kameny bez ostrých hran. Po umístění velkých kusů vysypeme mezery drobnými oblázky nebo jemným štěrkem a nakonec vysázíme rostliny. Při nerovnostech terénu lze břeh jezírka zpevnit malými teráskami, vybudovat po okraji skalku, okolí osadit keříky a travinami, kvetoucími letničkami i trvalkami. Plochu kolem vysypeme mulčovací kůrou a lze také přidat zahradní osvětlení.
Krásné a čisté jezírko
Pak už je na řadě údržba a čištění jezírka. Pokud nejde o velmi malá jezírka, u nichž čištění zajistí vysazené rostliny, je nutné zvolit způsob filtrace. Liší se podle toho, zda budeme chovat v jezírku ryby, nebo ne. Základem je čerpadlo s velikostí podle velikosti jezírka. Filtr můžete vyrobit sami na podobném principu jako bazénový filtr, nebo si jej koupíme. Aby se nám netvořily v jezírku řasy, zvolíme chemické prostředky. Pokud ale máme v jezírku ryby, zvolte raději jen UV lampu. Některé ryby se řasami živí. Pokud je máme, musí mít optimální podmínky tvrdosti a teploty vody. Současně v tomto případě nepořizujeme příliš výkonnou filtraci kvůli rybám a řasám, které jsou jejich potravou.