Přemýšlíte, jak obnovit tradice a uplést si velikonoční pomlázku? Chce to trochu zručnosti a cviku, ale když víte, jak na to, zvládnete to hravě. Nejvhodnější doba na řezání vrbového proutí je od konce listopadu do konce února. Pak už proutky začínají rašit a je to špatné k pletení. Vyzkoušejte si, jak uplést pomlázku z osmi vrbových prutů.
Příprava pomlázky
Na pletení je nejvhodnější vrba bílá rostoucí podél vodních toků, která má pružné nelámavé výhonky. Před použitím pruty přes noc namočíme. Nejdříve jeden z prutů asi metr dlouhých nožem rozpůlíme a vyrobíme si část na omotávání rukojeti pomlázky. Pak vezmeme 8 stejně dlouhých a silných prutů. Na konci vložíme přibližně na velikost palce od spodního konce omotávací část a začneme omotávat námi rozpůlený prut směrem ke špičce pomlázky. Délka vznikající rukojeti je asi 12 cm. Přečnívající pruty pod držadlem si nakonec uřežeme.
Postup splétání
Pomlázku následně splétáme špičkami prutů směrem k sobě. Svazek prutů si nejprve rozdělíme ve vějíři na polovinu. Do každé ruky vezmeme 4 pruty. Proutek, který je položený nejvýše nahoře u jedné strany, vložíme mezi proutky na druhou stranu a následně jej spodem vrátíme zpět na svou stranu, tentokrát ale úplně dolů. Totéž vždy opakujeme zrcadlově na druhé straně a následně střídáme pravidelně levou a pravou stranu vějíře prutů. Všechny proutky držíme během splétání co nejníže a zároveň je také utahujeme směrem od sebe do stran. Na konci mezi pruty ještě zapleteme provázek, kterým nakonec naši pomlázku pevně svážeme. Můžeme jej v závěru zamaskovat pentlemi.
Velikonoční pentle na pomlázce
Velikonoční, pestrobarevné pentle u skutečné pomlázky, se kterou chodí o Velikonocích praví koledníci, by měly být vázány hned za rukojetí, aby vám při mrskání nepadaly dolů. Pak totiž vámi spletené proutky mnohem lépe při švihání dosednou tam, kam mají. Proto tedy věřte zkušeným a nechte si poradit, věříme, že s našimi návody se vám velmi dobře podaří uplést skvělá velikonoční pomlázka.