Potravinové moly si většinou přineseme z obchodu v sáčku s moukou, rýží, strouhankou i piškoty. Mohou přijít i jindy. Zavíječi se rychle šíří třeba v panelácích stupačkami a boj s nimi je těžší než v rodinném domě. Přelézat mohou bytovými jádry, ventilacemi, kolem trubek a jinými škvírami. Ve starých domech zase cestují světlíky a šachtami.
Prevence a potravinoví moly
Obsah článku
V sypkých potravinách přinesených z obchodu na první pohled moly nejsou vidět. Nejlépe uděláte, když je přesypete přes sítko do průhledných, dobře uzavíratelných dóz s patentním uzávěrem. Nikdy nenechávejte mouku, krupici ani strouhanku v původních, otevřených sáčcích na polici ve spíži. Potraviny průběžně kontrolujte a napadené potraviny ihned likvidujte. Sáčky od mouky nikdy neskladujte a raději ihned vyhazujte. Lepové lapače neobsahují insekticidy, ale lepkavou vrstvu s u feromony, látky vytvářené organismem hrající roli v komunikaci mezi jedinci stejného druhu. Moly se chytí na lepkavou část lapače.
Inventura ve skříni a šatní moly
Šatní moli nemají rádi průvan. Vaše skříně musí větrat a čas od času vyklepte a provětrejte šaty. Napadené a prokousané šaty vyhoďte. Zbytek vyvětrejte, vyperte, vyčistěte a důkladně provětrejte. Jako prevence výborně funguje zmrazení molů. Jednou za ¼ až ½ roku dejte vlněné šaty, svetry i kabáty na hodinu do mrazničky. Do skříní umístěte tuhá mýdla a sáčky s levandulí.
Tradiční postupy bez chemie
Mezi domácí rady proti molům patří kromě zmíněných tuhých mýdel a levandule i zavěšené větvičky chmelu v šatních skříních, protože i chmelovou vůni moli nesnášejí. Stejně tak jsou citliví na zmíněnou vůni levandule a mýdla. Můžete do malých textilních sáčků zašít trochu pracího prášku nebo strouhaného mýdla a vložte je pak do prádelníku. V kuchyni a ve spíži se molům nevoní levandule, zavěšená sušená citronová kůra nebo pepř.
Když vám nevadí chemie
Když vám nevadí chemie, anebo nic už nezabírá, na pomoc jsou zde samozřejmě různé průmyslově vyrobené přípravky. Jde o tablety proti molům, různé lapače a háčky k zavěšení do skříně. Zkusit můžete i gelové sáčky, které kromě šatních molů současně vyhubí i roztoče. Sprej funguje na hubení dospělých šatních molů a larev. Dnes už nemusíte nepříjemně páchnout naftalínem, v podobě velké bílé kulaté tablety, jejichž hlavní přísadou byl právě naftalín. Místo něj se dnes již využívá p-dichlorbenzen a pěkně voní třeba po levanduli.