Recept na křížaly z jablek

Už jste si někdy zkoušeli udělat ze své úrody na zahradě sušené ovoce neboli křížaly? Jsou nejen velmi chutné a zdravé, ale i levnější jak v obchodě. Navíc to zvládnete snadno v sušičce i v troubě.

Křížaly se nejčastěji dělají z jablek. Lze ale použít i hrušky, švestky, po meruňky, broskve, třešně či hrozny. Sušené ovoce si udrží chuť i živiny a dobře se skladuje. Je rychlým zdrojem energie a obsahuje především vitamíny A, B1, B3 a B6 a minerály, jako draslík, fosfor, měď, vápník i železo. Pokud vám ve sklepě hnijí přebytky a kompoty či marmelády už nikdo nejí, přebytky zužitkujte.

Tip: Jak vytvořit krmítko pro ptáčky? 6 inspirací

1.      Než začneme sušit

Nejprve jablka omyjte. Čerstvé a zralé plody bez poškození, hniloby a potlučení nakrájejte na plátky. Čím tenčí budou plátky, budou křížaly z jablek křupavější. Čím větší a silnější plátky budou, tím více budou křížaly šťavnatější, ale budou se i déle sušit. Pokud chcete mít pěkná kolečka, pořiďte si vykrajovač jádřinců, kterým jej vykrojíte z celého jablka.

2.      Na co si dát pozor

Jablka i hrušky po rozkrájení velmi rychle hnědnou. Aby měly vaše křížaly stále krásně bílou barvu, ponoříte plátky jablek do vody s citronovou šťávou. Zvolte poměr 250 ml vody a 1 lžíce citronové šťávy. Nechte v ní plátky ovoce 5 minut a pak dejte okapat.

3.      Sušení jablek v sušičce

Sušička je ideálním způsobem sušení křížal. Zaručí kvalitní usušení ovoce. Jablka vložte do sušičky. Teplotu nastavte na 50 až 55 °C. Křížaly z jablek v sušičce budou hotové asi za 30 minut, podle jejich tloušťky. Pak je nechte zcela vychladnout a dejte do vzduchotěsné nádoby.

4.      Sušení jablek v troubě

Jablka lze sušit i v troubě. Nakrájená jablka pokládejte na plech s pečicím papírem a vložte do trouby. Dvířka trouby ale nechte pootevřená, aby vlhkost z trouby odcházela. Při sušení křížal v troubě začněte na 30 °C, jakmile budou jablka polosuchá, zvyšte teplotu maximálně na 70 °C. Ke konci sušení teplotu zase zmírněte. Nesušte na více jak 85 °C, jinak zničíte veškeré vitamíny, barvu i jemnou vůni.

5.      Skladování křížal

Pevně uzavíratelná nádoba je nejvhodnější, musí se ale ovoce skladovat zcela suché, aby se nezapařilo. Pokud jej chcete skladovat v papírovém či plátěném sáčku, dejte si pozor na moly.  Křížaly uložte na temné místo v pokojové teplotě. Křížaly vydrží i 2 roky, pokud je dřív nesníte.

Zdroj: 5dollardinners.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *