Prosklené fasády

Vždy jste snili o světlém domově nebo kanceláři, která bude zvát klienta k posezení u kávy a navozovat příjemné svěží prostředí? Pak se zkuste zamyslet na prosklenými fasádami, které se stávají více a více oblíbené nejen v business čtvrtích, ale také u obytných budov. Dodávají totiž interiéru nevídanou prosvětlenost a lehkost. 

Prosklené fasády

Co jsou prosklené fasády

Prosklené fasády jsou jedním z mnoha typu moderních řešení pro odlehčené a moderně vypadající zdivo. Jedná se o skleněné tabule zasazené do hliníkových profilů, které mohou nabývat nejrůznější plochy a úhlů. Nabízí tedy velkou variabilitu možných řešení. nejen klasickou rovnou zeď. 

S nejrůznějšími šířkami pohledového izolačního systému si tak můžeme vybrat z té varianty prosklené fasády, která nám nejvíce vyhovuje. Ať už jednopodlažní panoramatické okno, vertikální fasáda a průsvitné střešní konstrukce či celoskleněný zděný systém. 

Pro udržení přijatelného vnitřního pocitového komfortu je pak také dobré nezapomenout na tepelně-izolační vlastnosti použitého skla. Obvykle jich dosáhneme kombinací tepelného mostu vzniklého díky polyamidové vložce a izolačního dvojskla či trojskla. 

Pokud nám záleží na vzhledu, je možné využít jak vnějších krycích lišt v obou směrech, tak přiznané linií nebo tmelené spáry. Často je také možné využít tzv. slícování profilů z vnitřní strany nebo maskovací lišty, které buď zahladí nebo naopak zvýrazní linie budovy. 

Vlastnosti prosklené fasády 

První vlastnost, na kterou je potřeba se při výběru prosklené fasády zaměřit, je tzv. pohledová šířka. Ta může být v rozmezí 35 – 60 mm a určuje sílu použitého skla. Slabší (35 – 50 mm) je možné použít spíše na řešení menšího rozměru, jak například jednopodlažní panoramatická okna, silnější (50 – 60 mm) jsou pak vhodná k užití jako vertikální fasáda, střešní konstrukce nebo celoskleněnou zeď. Na jednu tabuli skla je možné použít kus o váze až 600 kg. 

Dalším parametrem, na který je dobré se zaměřit, je pak izolační standard. Tedy míra toho, jak je sklo v lištovém systému schopno tvořit teplené mosty a zadržovat teplo v zimě či chlad v létě uvnitř domu. Nejlepší je mít provedení s hodnotami Uf kolem 0,9 W/m2K, které zároveň obvykle splňují požadavky pasivního domu. Tepelný komfort je také podpořeny tepelným izolátorem HPVC a PE, které má dobré izolační vlastnosti, a v kombinaci s kvalitním těsněním dokáže celé řešení prosklených fasád pozdvihnout na tu nejmodernější úroveň. 

Při montáži větších ploch je také vhodné se zeptat na úroveň infiltrace vody a vzduchu, která může být také základním prvkem výběru konkrétního systému. Doporučuje se použít takové řešení, které bude mít odolnost vůči zatížení větrem kolem 2 400 Pa. A nesmíme také zapomenout zmínit nezbytnost vložení výplňových profilů a příslušenství k protipožární ochraně (doporučuje se kategorie EI30 nebo EI60). Vždy tedy záleží na konkrétním řešení, takže je vždy potřeba se poradit s odborníkem na montáž fasád, který varianta a kombinace prvků je nejlepší pro vámi zamýšlený záměr. 

Zdroj fotky: unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *