Při výběru popínavé rostliny na plot můžeme upřednostnit kvetoucí, opadavou nebo stálezelenou rostlinu. Zohlednit musíte i stanoviště ve stínu nebo na slunci. Důležitým aspektem je i druh plotu, po kterém se má rostlina popínat. Jaké rostliny zvolit?
Při volbě popínavých rostlin můžete také volit i mezi variantou rychle rostoucí nebo nenáročné na údržbu. Popínavé rostliny se mohou pnout do několikametrové výšky a zakrýt plochu plotu i do šířky. Záleží na tom, jakou z nich si vyberete a zda budou popínat zeď, plot nebo jde o popínavé rostliny na pergolu.
Břečťan popínavý – Hedera helix
Obsah článku
Břečtan je v mnoha různých variantách. Není náročný na stanoviště i péči. Je stálezelený, neopadavý, s drobnými květy a plody. Díky příčepivým kořínkům po celé délce stonku, se udrží na zdi, dřevěném plotu, ať už jde o plot z prken či plot z palet, nebo na pletivu. Bohatě větvený stonek doroste do výšky 15–20 m.
Listy jsou lesklé, kožovité, tmavě zelené, 3–8 cm velké a na stonku uspořádány střídavě. Květy jsou drobné žlutozelené a kvetou od června do října. Objeví se za 8-10 let. Plody mají pár mm, tmavě modrou až černou barvu a na rostlině vytrvají až do jara. V zimě jsou potravou pro ptactvo, ale pro člověka jsou jedovaté. Rostlina je vhodná do stínu a polostínu. Díky bohatému kořenovému systému odolá i suchu.
Zimolez kamčatský – Lonicera kamtschatica
Mezi zimolezy patří mnoho druhů. Jako popínavá rostlina na plot se hodí zimolez kamčatský nebo lidově kamčatská borůvka. Nízký opadavý keř dorůstá do výšky 1,5–2 m. Není náročný, snese chudší půdy na živiny a daří se mu v kyselých, neutrálních i zásaditých půdách s převahou písku a jílu. Potřebuje vlhčí půdu a v obdobích sucha je důležitá zálivka případně i mulčovací kůra.
Je mrazuvzdorný až do – 45 °C. Listy dorůstají 5-10 cm a mají světle zelenou barvu. Začnou zasychat v průběhu července a na zimu opadají. Květy jsou drobné a žluté o velikosti 3 cm a kvetou od února do dubna. Plody jsou bobulovité, soudkovité až válcovité o velikosti 2-3 cm, tmavě modré barvy a jsou jedlé.
Loubinec pětilistý – Parthenocissus quinquefolia
Loubinec pětilistý lidově psí víno je nenáročný, dorůstá do výšky 15 m. Má rád slunné a polostinné stanoviště a vlhčí půdu. Listy jsou pětičetné, zelené, barvy, na podzim se zbarví do červena a na zimu opadají. Květy jsou malé a zelené, kvetou od července do září. Plody jsou modročerné bobule, pro člověka jedovaté.
Vistárie čínská – Wisterie sinensis
Velmi odolná a rychle rostoucí popínavá rostlina. Dorůstá do výšky 20 m a šířky až 10 metrů. Snese i vápenitou půdu chudou na živiny. Listy opadávají na podzim. Kvete dlouhým květenstvím délky 10-80 cm v barvách purpurové, namodralé, růžové nebo bílé. Plodem jsou lusky, obsahují 1-3 semena a pozvolna pukají. Po určité době je nutné vistárii omladit řezem, zkrátit slabé větve a na jaře vždy seříznout nové výhony za 3 až 5 pupenem.