Možná to také znáte. Vymalujete kuchyni a krátce na to vám stříkne mastnota nebo netěsní mixér. Děti vám nechávají otisky prstů na zdi. Možná proto přemýšlíte, zda nevymalovat raději omyvatelnou barvou, která se dá umýt. Vyplatí se to?
Otěruvzdorné nebo omyvatelné barvy vás ale mohou mást. Otěruvzdorná barva na zeď nezaručuje, že je odolná vůči oděru, ale jen vůči otěru. Když se o zeď vymalovanou otěruvzdornou barvou opřete, neměla by na oblečení zanechat stopy. Omyvatelná barva vydrží mytí vodou. Jakmile se na zdi objeví nečistoty, můžete vzít vodou a hadříkem místo umýt. Tak prodloužíte intervaly mezi malováním.
Kvalitní barvy
Vždy si vybírejte kvalitní barvy. Levnější barvy mohou být na hranici omyvatelnosti a snadno můžete vodou a hadříkem smýt se špínou i nátěr. Navíc občas smyjete ochrannou vrstvu a pak nátěr přestane být omyvatelný. Kvalitní omyvatelné barvy by měly vydržet styk s vodou i umytí nečistot. Díky složení kvalitních omyvatelných barev špína, skvrny i prach drží na povrchu a nezažerou se do podkladu. Proto je dají omývat opakovaně a nepoškodí se.
Co s omyvatelnou barvou
Když se rozhodnete znovu vymalovat, omyvatelnou barvu budete muset nejprve seškrábat. Jinak vám na něm nová barva nebude držet, nebo popraská a škrábání se nevyhnete. I když výrobci na návodu slibují, že na sebe můžete aplikovat až 25 vrstev omyvatelných barev, skutečnost bývá zcela jiná. Omyvatelné nátěry mohou vytvořit neprodyšnou vrstvu a pak nemůže zdivo dýchat. Uvnitř dochází ke kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní. Kvalitní nátěr musí být skutečně omyvatelný, trvanlivý a prodyšný. Vybírat můžete z lesklých i matných omyvatelných barev, které od klasických nerozeznáte.
Kam se hodí omyvatelné barvy
Omyvatelné barvy se hodí do kuchyně, do dětských pokojů, chodeb a komor, některé i do koupelen, a míst, kde se často pohybují domácí mazlíčci.