Těžký a mokrý sníh může na rostlinách způsobit škody i brzy na podzim. Vydatná sněhová nadílka v průběhu zimy, anebo holomrazy mohou poničit vaše keře a stromy na zahradě.
Mrazy bez sněhu se často vyskytují v nižších polohách do 150 m. n. m.. Zde mají dřeviny delší vegetační dobu, zima je spíše deštivá a rostliny mráz zastihne často bez sněhové pokrývky, která poskytuje patřičnou ochranu. Mokrý a těžký sníh může na rostlinách v zahradě způsobit velké škody. Dřeviny se mohou pod jeho tíhou často velmi poškodí nenapravitelně. V zásadě se dá konstatovat, že k ochraně dřevin proti těžkému sněhu přistupujeme podle tvaru jejich koruny.
Tip: Jak postavit pergolu svépomocí?
Provazy a dráty
Pokud chcete stáhnout všechny silnější větve zevnitř místo provazu drátem k sobě, použijte materiály, které vydrží celou zimu, nepřetrhnou se a strom nepoškodí. Dráty nikdy nevážeme zcela přímo na holé kmínky, aby se stromům nezařezaly do dřeva. Použijeme starý kožený řemen, kus pryže nebo karton jako podložku v místě úvazu drátu. Žlutolisté jehličnany jsou náchylnější k poškození mrazem a choulostivější na poryvy větru. V tomto případě chraňte dřeviny proti zimnímu slunci i silnému větru. Vyrobte kryt z chvojí, pytloviny, netkané textilie nebo slaměných rohoží.
Sloupovité jehličnany
U sloupovitých, stále zelených jehličnanů se větve pod tíhou mokrého sněhu ohýbají na všechny strany, často se polámou bez možnosti nápravy. Než začnete jehličnany svazovat, rozhrňte větve a suché jehličí šetrně vysypte z koruny. Nános starého jehličí v průběhu zimy zatěžuje spodní větve a ty se mohou vysunout i z pevného úvazu. Pak je teprve svažte. Pokud má strom délku 2 metrů, svažte jej provazem alespoň na 3. místech, anebo jej obvažte spirálovitě. Čím jemnější má keř a strom olistění, tím více sněhu na sobě zachytí. Ošetřete tedy vysoké bambusy, tvarované buxusy, sloupovité cypřiše, jalovce, tisy i zeravy.
Deštníkovitý a široce rozložitý tvar
Dřeviny deštníkovitého nebo široce rozložitého tvaru nad 1 metr výšky je třeba chránit před vysokou vrstvou sněhu. Pokud napadený sníh rozmrzne a opětovně zmrzne, na větvích stromů zůstávají velké a těžké kusy ledu, které pak už nelze setřást. K jalovcům dejte podpěry dlouhé dle potřeby. Dřevěné a pevné podpěry dejte i k jehličnanům s převislými větvemi. Podpěru dejte i stromkům s polokulovitým tvarem koruny na vyšším kmínku. Pokud mají stromky slabší kmen, zátěž v podobě velkého množství sněhu by mohla stromek i vyvrátit.