Jak vybrat vánoční stromek?

Živý či umělý? Pokud živý – borovici, smrk či jedli? Tak či onak, Vánoce si bez vánočního stromečku dnes už nedokážeme představit. Jenže občas se může stát, že si domů donesete stromeček, který nezachrání už ani sebehezčí ozdoby. Jak tedy vybrat ten pravý?

Umělý či živý

Jestliže jste odpůrci živých stromků a již několik Vánoc zdobíte umělý, protože nechcete ničit lesy, věřte, že je to zbytečné. Většina vánočních stromků se totiž pěstuje na speciálních plantážích, na některých si dokonce můžete prvně stromek vybrat a těsně před Vánoci si ho nechat uříznout. Popřípadě se jedná o stromky, které překážejí ostatním v růstu. Někomu však může vadit, že se živý stromek po pár dní či týdnů vyhodí, v tomto případě jsou tu pak živé stromky v květináči. Jestliže se rozhodnete pro stromek v květináči, mějte na paměti, že jsou hodně citlivý na změny teplot, proto by měl být doma pouze dva až tři dny.

plantáž

Kdy a kde stromeček koupit

Pokud můžete, raději vybírejte stromeček u obchodníků, kteří mají stromky venku. Tyto stromky déle vydrží. Jestliže chcete podpořit české producenty, hledejte prodejce, který má stromky označené cedulí „Vypěstováno na plantáži v ČR“. Správný prodejce by vám měl bez problému sdělit z jaké plantáže stromek je a cena by měla být také pevně stanovena. Jestliže máte doma sklep, terasu, zahradu či balkon, kam můžete stromeček do Vánoc uskladnit, pořídit si ho můžete bez problému už na začátku prosince. V opačném případě s nákupem vyčkejte těsně před svátky. Jestliže se bojíte, že na vás zbudou nejhorší kousky, zkuste zajet do některého zahradnického centra, ve kterém je možnost si stromeček zamluvit či zakoupit, ale nechat si ho u nich uskladněný až do Vánoc.

stromeček

Jak vybrat zdravý a kvalitní strom

Nejdůležitější je si říci, kterému stromku dáváte přednost. Zda chcete hustý smrk, či trochu řidší, ale trvalejší borovici, nebo si připlatíte za jedli. Nejprve zkontrolujte jehličí, zda ze stromku neopadává jehličí, a zároveň musí mít jehličí svěží barvu. Stejně tak pozorně překontrolujte větve, jestli nejsou polámané či jinak zdeformované například přepravou. A samozřejmě je důležitý i celkový dojem ze stromku. Musíte si vybrat ideální výšku (příliš vysoký se vám bude hůř zdobit), ale i tvar. Jestliže objevíte stromeček, který nemá úplně ideální tvar, hned ho nezavrhujte, tedy pokud máte stromeček u zdi. Jestliže má na jedné straně kratší větve než na druhý, není to zase takový problém, jednoduše stromeček doma umístíte tak, aby byli kratší větvičky u zdi. Díky této košatosti se vám navíc vejde lépe do interiéru. Je lepší si vybraný stromeček nechat zabalit, díky obalu jsou větve chráněny před polámáním a navíc se vám bude stromeček lépe převážet.zabalený vánoční stromek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *