Permanentní magnety na bázi FeNdB neboli neodymové magnety se základním chemickým vzorcem Nd2Fe14B obsahují vedle hlavního prvku i vzácných zemin neodym Nd, dysprosium Dy a případně praseodym Pr. Dosahují nejvyšších hodnot vnitřní magnetické energie (BH)max. Jsou velmi rozšířené hlavně v průmyslu.
Neodymové magnety jsou nejsilnější magnety a vyrábějí se spékáním neboli sintrováním jemně rozemletých substancí, protože jejich přímé slévání není možné. I při miniaturních rozměrech disponují stejnou přídržnou silou jako větší feritové magnety nebo magnety Alnico. Podle magnetické charakteristiky se dělí do tříd.
Magnetické vlastnosti neodymových magnetů
Obsah článku
Vlastnosti neodymových magnetů ovlivňuje způsob výroby, zejména velikost a rovnoběžný či kolmý směr magnetického pole působícího při lisování. Vyvíjejí se i materiály s vyšší teplotní odolností až do 200oC. Základním ukazatelem je parametr koercivity Hcj, který ovlivňuje obsah dysprosia Dy a metalografický parametr velikosti zrna. Čím jemnější je struktura, tím vyšší je hodnota Hcj a čím vyšší je teplotní odolnost, tím je také obtížnější dosáhnout vyšších energetických tříd.
Fyzikálně-chemické vlastnosti neodymových magnetů
Neodymové magnety jsou tvrdé a poměrně křehké, proto je důležitá opatrná manipulace zmagnetovaných výrobků v blízkosti jiných magnetů a feromagnetických materiálů, jako je železo. Křehkost a náchylnost proti korozi snižují povrchové úpravy, jako elektrochemické zinkování, niklování, lakování epoxy lakem nebo speciální technologie u HAST magnetů při zpracování surovin ve vakuu proti oxidaci.
Plastomagnety FeNdB
Při výrobě plastomagnetů se práškový materiál FeNdB smíchá s plastovým pojidlem pro dosažení přesnějších rozměrových tolerancí a složitých tvarů včetně kompozitních sestav s jinými materiály a součástmi, jako jsou hřídele rotoru elektromotoru. Mají nižší vnitřní magnetickou energii proti sintrovaným magnetům.
Použití neodymových magnetů
Neodymový magnet najde využití tam, kde je nutná silná magnetická přídržná síla, nebo záleží na malých rozměrech. Tedy rotory a statory motorů, lineární motory, magnetické spojky a brzdy, magnetické polarizátory tekutin a separátory či systémy proti krádežím v obchodech. Používají se do automatů, robotů, automobilů, hraček, kuchyňských přístrojů, praček i myček, hodinek a výpočetní techniky.