Mravenci v bytě nepatří mezi oblíbené návštěvníky. Společně se zástupci rybenek a octomilek je chceme vyhubit v každé domácnosti. Neobjevují se celoročně, ale zejména na jaře a na podzim.
Nejdůležitější je prevence, kterou je časté větrání a pravidelný úklid. Láká je volně přístupné jídlo i drobky na lince. K preventivním opatřením přidejte na okna a dveře kvalitní těsnění. Potraviny ukládejte do uzavíratelných nádob. Pokud vás mravenci navštěvují dlouhodobě, počkejte si, až v zimě uhodí mrazy. Pak na 14 dnů někam odjeďte a nechte byt nebo dům opravdu pořádně vymrznout. Od mravenců pak zaručeně budete mít pokoj.
Než přivoláte profesionální pomoc
V některých případech se jich nezbavíte a vracejí se a pak proti nezvanými návštěvníkům musíme přivolat profesionální pomoc. Někdy je totiž nutná i sanace nejen v interiéru, ale i v okolí bytu či domu. S tím si poradí jen zkušený profesionál. Vždy nejdřív hledejte, kudy k vám mravenci lezou a místo dobře utěsněte. Budete mít totiž šanci odhalit jejich vchod i hnízdo a aplikovat postřik cíleně.
Jak na mravence
Nejprve vyzkoušejte běžně dostupné prostředky a babské rady. Pokud objevíte cestičku a hnízdo, budete je muset zlikvidovat. Můžete se zeptat v obchodě na speciální přípravky v podobě spreje, pastiček, gelů, tablet i prášků. Zkuste ale nejprve využít jejich vlastní čich, který mají mravenci velmi citlivý. Nevoní jim sušené koření, jako je tymián, rozmarýn i levandule, skořice ani hřebíček. Zkuste jej nasypat kolem vstupních prostor, dveří a oken. Použít lze i majoránku, mátu, prášek do pečiva, pepř, sůl, jedlou sodu a pálivou papriku. Většinu těchto aromatických látek máte jistě běžně po ruce.
Podobně funguje křída, kterou lze nasypat i do spár. V místnostech umístěte ploché misky naplněné směsí vytvořenou z půl litru vody, lžičky cukru a dvou lžic droždí. Jednou za čas zkuste také podlahu vytřít octovou vodou a umýt s ní i kuchyňskou linku. Do škvír můžete kápnout i prostředek na nádobí. Hnízdo hravě zlikvidujete horkou vodou a následnou dezinfekcí. Buďte důslední a trpěliví.
Jak použít chemii
Pokud osvědčené domácí rady nepomohou, zkuste některý z chemických přípravků, jako jsou gely, prášky, spreje, pasti i jiné nástrahy. Gel vytlačíte do mravenčích cestiček a do všech rohů místností. Chutná jim a pak je rychle zahubí. Účinné jsou také povrchově působící spreje k hubení mravenců. Biolitové pastičky vypadají jako malý domeček. Mravenci do nich sami zalezou a pak se otráví. Tyto prostředky také neohrožují domácí zvířata, domácí mazlíčky nebo dokonce malé děti. I tak buďte ale při použití všech chemických prostředků velmi ostražití. Pokud je mravenčí invaze nezlomná, svěřte se do rukou odborníků na hubení hmyzu.