Spát na dobře padnoucím prostěradle na matraci znamená také dobře se vyspat. Velmi často se dopouštíme chyby, kdy rozměr prostěradla zvolíme pouze podle délky a šířky matrace. Jenže vzít v potaz jen tyto dva uvedené rozměry rozhodně nestačí. Rozhodující je totiž i výška matrace.
Nejlepší volbou je, když si pořídíte kvalitní prostěradlo, které na vaši matraci padne jako ulité. Asi nejhorší situace je, pokud zvolíte o něco menší rozměr. Napínací prostěradlo vám pak během noci zvedá boky matrace, sesunuje se a vystřeluje z rohů. Mnohdy ráno zjistíte, že místo na rovném prostěradle, spíte na srolovaném, nebo rovnou spíte jen na matraci. Ke kvalitnímu spánku je proto velmi důležité vybrat i správný typ a rozměr prostěradla. Určitě výběr povlečení a prostěradel nepodceňte.
Jak vybrat správnou velikost prostěradla
Obsah článku
Než se vydáte koupit nové prostěradlo, přeměřte si pořádně matraci. Důležitá je nejen její šířka a délka, ale také její výška. Pokud je matrace vyšší než 20 cm, místo klasických prostěradel volte prostěradlo určené na vysoké matrace, které mohou mít i 40 cm. Pokud jsou vaše postele a matrace koupené ve skandinávských řetězcích prodejen, rozměry lůžek a lůžkovin se mohou od těch klasických dost lišit.
Plachty a napínací prostěradla
Běžná napínací prostěradla se neoznačují rozměry prostěradla, ale rozměry matrace, pro kterou jsou vyrobena. Nejčastěji narazíte na postele, jejichž rozměry jsou 90 x 200 cm u jednolůžka a 180 x 200 cm u dvojlůžka. Existuje ale i spousta atypických rozměrů. Není problém, když si koupíte prostěradlo o pár centimetrů větší, ale pokud si ho pořídíte menší. Pokud správný rozměr nenajdete, nechte si prostěradlo ušít na míru. Oceníte, že se tato prostěradla nemusí žehlit.
U plachtových prostěradel bez napínací gumy je uvedená velikost plachty. Na matraci o rozměru 90 x 200 cm s výškou do 20 cm volte rozměr alespoň 140 x 240 cm. Prostěradlo se zakládá pod matraci, proto počítejte s dostatečným přesahem přes boky. Plachta by měla být alespoň o 50 cm delší, než je rozměr matrace.
Na léto i na zimu
Většinu prostěradel využijete celoročně, třeba jako bavlnu a froté. Mikroplyš nebo flanel jsou materiály vhodné především na zimu. Jsou hřejivé, měkké a hebké na dotek. Pro teplé jarní a letní dny je ideální jersey, ale i bavlněné nebo damaškové prostěradlo. Tato materiály výborně odvádějí pot a nehřejí. Nejvhodnější je pak prostěradlo z hladké 100% bavlny, které v létě příjemně chladí. Navíc se dá vyprat na větší teplotu. Podobně vybírejte kvalitní české povlečení.
Znáte rozdíl mezi bavlněným a jersey prostěradlem?
Oba typy prostěradel jsou vyrobeny z bavlny. U jersey prostěradel je navíc 5% příměs elastanu, a proto je prostěradlo krásně pružné. Klasické bavlněné prostěradlo je ušito z čisté 100% bavlny a pružné není. Po celém obvodu ho však obepíná našitá guma, perfektně drží na matraci, a i když je o něco krčivější než jersey prostěradlo, ani tak jej nemusíte žehlit.