Mezi nejoblíbenější dřevo na uzení masa patří buk, dub, olše, ale i švestka, jabloň či hrušeň. Každé z nich dá uzeným pokrmům trochu jinou chuť i aroma.
Jehličnaté stromy se na uzení nedoporučují, protože obsahují pryskyřici, která při uzení dodává masu terpentýnovou příchuť, aroma a pach. Dřeviny vytvářejí i více sazí a maso je černé. Někdy se nakonec přidává jen jalovec kvůli aroma. I ovocné dřevo je více aromatické, proto se častěji přidává spíše až do druhé poloviny uzení. Velmi důležitá je i pečlivá stavba domácí udírny.
Dřevo z okrasných listnatých stromů na uzení
- Buk – nejpoužívanější, dodá delikátní vůni a často se kombinuje s olší. Obě dřeviny se musí zbavit kůry, jinak je maso nahořklé. Bukové dřevo má velkou výhřevnost a musí se hlídat stálá teplota, která se rychle změní třeba vlivem větru. Odkapávající tuk se navíc může díky vysoké teplotě vznítit.
- Dub – má silné kouřové aroma, je vhodné na červené a vepřové maso i ryby. Dubové dřevo má hodně tříslovin, které se musí vyplatit na dešti, odstranit kůra a dosušit. Jinak je maso štiplavé a nakyslé.
- Olše – dá masu jemnou, lehce nasládlou chuť, maso je měkké, voňavé a zlatavé. Olšové dřevo se hodí na ryby, drůbež, vepřové a světlou zvěřinu.
- Bříza – dá masu jemnou chuť a tmavou kůrku, je ale třeba hlídat teplotu a nechat březové dřevo dobře vyschnout, i když bříza hoří i mokrá.
- Javor – dá masu lehce kouřovou, mírně nasládlou chuť. Javorové dřevo se hodí na drůbež a vepřové maso.
- Lípa – i když je lipové dřevo měkké, považuje se za neutrální.
- Jasan, kaštanovník, moruše – patří mezi další používané dřeviny.
Dřevo z ovocných stromů na uzení
- Švestka – patří mezi nejvhodnější, dává jemnou a ovocnou chuť. Švestkové dřevo se hodí na většinu druhů masa.
- Hrušeň – patří mezi nejvhodnější, dává lehce sladkou a dřevitou chuť. Hrušňové dřevo je vhodné na drůbež a vepřové maso.
- Jabloň – patří mezi nejvhodnější, dává silné ovocné aroma. Jabloňové dřevo se hodí na drůbež, hovězí a vepřové maso.
- Broskvoň a meruňka – vhodné spíše na chladné uzení, má vyšší obsah pryskyřice. Broskvové dřevo a meruňkové dřevo dává nasládlou, dřevitou chuť a hodí se k většině grilovaného masa.
- Třešeň – méně vhodná, má nasládlou, ovocnou chuť, má více pryskyřice, vhodnější na studenější uzení. Třešňové dřevo má univerzální použití.
- Vlašský ořech – méně častý, dodává těžkou chuť. Ořechové dřevo se hodí hlavně na zvěřinu a červené maso.