Čas od času je potřeba kuchyň vymalovat. Výmalbu můžete nechat na malíři, anebo můžete vymalovat svépomocí. Jakou barvu zvolit a jak správně kuchyň vymalovat?
Každý má svou oblíbenou barvu, která mu zlepší náladu. Všechny barvy se ale nehodí do všech místností. Barvu stěny je třeba vybrat i podle velikosti místnosti. Základní dělení barev je na teplé barvy, kam patří žlutá, červená či oranžová a studené, kam patří zelená, modrá a fialová barva.
Jakou barvu zvolit do kuchyně
Obsah článku
Chladné barvy se hodí spíše do pracovny, ložnice a koupelny. Působí klidně a umožňují nám lépe sesoustředit. Teplé barvy dodávají pocit pohody a stimulují emoce. Hodí se do dětských a obývacích pokojů. Do kuchyně zvolte raději teplé odstíny barev. Pokud je součástí kuchyně i jídelna nebo jídelní kout, vybírejte si odstíny s prokázaným pozitivním účinkem na trávení a vychutnávání pokrmů, jako je zelená barva, ale i oranžová, žlutá, světle modrá a do větších kuchyní i červená.
Volba barvy podle velikosti kuchyně
Světlé barvy se hodí do malých prostor, které opticky zvětší. Barva by neměla být příliš sytá, protože pak působí negativně. Kombinujte odstíny barev a jejich sytosti i podle jednotlivých zón místnosti. Konkrétní tón barvy volte s ohledem na ostatní vybavení. Pokud je výrazné, nesmí ho malba sytostí přebíjet, jestliže je světlé, můžete volit sytější tóny.
Typy barev
U disperzní barvy volte ty s nízkým podílem disperze, tedy vápenné barvy. Snížíte riziko výskytu plísní. Vysoce prodyšné jsou hlinkové barvy, ale nejsou odolné otěru ani vodě. Latexové nátěry jsou vhodné do kuchyně na plochy, kde dochází k zašpinění stěny. Jsou omyvatelné vlhkým hadrem. Akrylátové barvy jsou prodyšné a odolné, ale nehodí se do vlhkých prostor a na stěny se sanační omítkou. Bio barvy jsou ekologické, ředitelné vodou, vyrobené na bázi přírodní pryskyřice a paropropustné. Vinylové barvy jsou sice dražší, ale jejich spotřeba na m² je menší. Snadno se aplikují, jsou prodyšné, odolné proti vodě a omyvatelné. Speciální barvy jsou vhodné pro povrchy z betonu či sádrokartonu.
Jak začít s malováním pokoje
Vše přikryjte plachtou a oblepte dveře i okna lepicí papírovou páskou. Zapravte trhliny i díry ve stěně tmelem a přejeďte brusným papírem. Nesoudržný původní odlupující se nátěr oškrábejte špachtlí. Na stěnu naneste penetrační přípravek. Barvu nanášejte válečkem pravidelnými tahy od shora dolů. Váleček namočte do barvy a přejeďte s ním přes stírací mřížku, aby barva v průběhu nanášení na stěnu nestékala. Těžko přístupná místa malujte malým válečkem a plochým štětcem. Vždy po namočení válečku nanášejte barvu o 3 jeho šířky dál a vracejte se zpět. Při výmalbě štětcem nedělejte prudké pohyby a netlačte. Pokud nátěr nestačí, druhý naneste za 4 až 6 hodin podle pokynů výrobce na obalu barvy. Malujete i další místnosti? Podívejte se, jak vymalovat ložnici.