Pokud vám položíme dotaz, jak často čistíte matraci, co odpovíte? Pokud patříte mezi ty, kteří jí nevěnují moc velkou nebo dokonce žádnou pozornost, zkuste to změnit. Ležíte na ní každou noc.
Proč čistit matraci
Obsah článku
V posteli trávíme každou noc několik hodin. V noci se často potíme a pot společně s tělním mazem následně přechází na matraci. Podle mnoha výzkumů s námi žije v posteli 2 miliony roztočů, což činí 2 kilogramy roztočů a šupinek lidské kůže. I když roztoči sami o sobě nejsou lidskému organismu nebezpeční, potíže s alergiemi na roztoče či ekzémy způsobují jejich výkaly, zejména v létě.
Nejprve použijte vysavač
Nejprve vezměte vysavač a důkladně matraci vysajte z obou stran. Použijte k tomu nástavec s kartáčem, se kterým matraci vyčistíte mnohem lépe. Pokud ho doma nemáte, nahradí vám ho klasická trubice. Zaměřte se hlavně na švy a záhyby. Při převlékání postelí i čištění matrací zvíříte prach, proto se podívejte jak se zbavit prachu v místnosti. Pak se můžete pustit do samotného čištění. Buď použijte speciální čistící přípravek z obchodu, anebo si zkuste umíchat prostředek vlastní.
Co budete potřebovat k čištění matrace
- prací prášek na běžné prádlo bez bělidla
- teplou vodu
- rozstřikovač na rostliny
- houbičku na nádobí
Pusťte se do vlastního čištění matrace
Vezměte 250 ml teplé vody a nalijte ji do rozstřikovače na rostliny. Přidejte půl lžíce pracího prášku, směs protřepejte a nastříkejte na matraci. Nechte přípravek působit pár minut a následně jej pomocí houbičky nebo jemného kartáčku zapracujte do matrace. Roztok pak několikrát setřete houbičkou s čistou vodou a nechejte matraci uschnout. Kvalitní a čistá matrace podpoří i váš kvalitní spánek.
Nezapomeňte, že je třeba matraci vyčistit z obou stran.
Co budete potřebovat k čištění skvrn
- půl šálku 3% peroxidu vodíku
- saponát na nádobí
- lžičku soli
- hadřík na čištění
Odstraňte skvrny od moči a krve
Odměřený peroxid vodíku smíchejte se saponátem na nádobí a lžičkou soli. Směs naneste na skvrnu a nechejte ji zaschnout. Pak pastu jemně seškrábejte a znovu naneste na fleky bezbarvým hadrem peroxid a jemně ho vmasírujte do matrace. Skvrna po pár opakováních zmizí. Při čištění matrace vždy berte v úvahu, že některé materiály mohou být citlivé na chemické prostředky. Vždy si přečtěte návod na údržbu matrace doporučenou výrobcem. Každý typ matrace se může čistit trochu jinak.
Pokud má matrace nepříjemný zatuchlý zápach, použijte sodu bikarbonu. Jedlá soda odstraní zápach, pohltí prach, vlhkost i mastnotu. Posypte s ní matraci, rozetřete kartáčkem či houbičkou, nechte působit 15 minut a pak matraci vysajte.
Další důležité tipy při převlékání postelí
Pokaždé, když převlékáte lůžkoviny a vyměňujete povlečení a prostěradlo, vysajte matraci. Pokud má matrace snímatelný potah, alespoň 2x v roce jej vyperte. Většina moderních potahů se dá vyprat na 60 °C, což je dostatečná teplota pro odstranění mikroorganismů včetně roztočů. Doporučujeme i na snímatelný potah dávat pod prostěradlo chránič matrací, který matraci udrží déle v čistotě. Postel zastýlejte až po snídani a polštář i přikrývku nechte několikrát v roce vyvětrat na čerstvém vzduchu.
Nejčastěji kladené otázky
Naneste na skvrnu kuličkový odstraňovač skvrn na suché prádlo a nechte chvilku působit. Pak navlhčete matraci a přetřete ji opakovaně žlučovým mýdlem. Vetřete ho do látky, aby dokud vytvořilo pěnu. Skvrnu můžete ještě dočistit směsí 250 ml 3% peroxidu vodíku, 45 g jedlé sody a malé kapky tekutého mýdla v nádobě s rozprašovačem, který nastříkáte na matraci, necháte 15 minut, působit a pak dočistíte houbičkou pracím prostředkem a nakonec čistou teplou vodou.