Kompostér si můžete vyrobit nebo za příznivou cenu koupit. Víte, jaký typ kompostéru zvolit, kam jej dát a jak se o něj starat? Podívejme se na to.
Kompostéry jsou v nejrůznějších velikostech, od objemu 400 l až po 700 l, které se hodí na větší zahrady. Kompostér dejte do polostínu na rovnou plochu, aby nenarušoval prostředí a byl k němu snadný přístup. Nejprve vyberte místo, kam kompostér umístíte. Měl by to být roh zahrady, kde bude polostín. Nežádoucí je přímý kontakt kompostovaného materiálu s půdou.
Dřevěný kompostér
Pro zahrady s velikostí nad 1 000 m² zvolte dřevěná sila. Můžete si je vyrobit svépomocí třeba ze starých desek nebo palet s použitím pily a hřebíků. Počítejte časem s rozpadem materiálu. Pro delší životnost použijte ochranný nátěr na dřevo. Zvolte velikost 1×1 m a výšku 1,20 m. Pro základní konstrukci použijte kulatinu s průměrem alespoň 15 cm. Mezery nechte asi 15 cm. Kovové konstrukce se nehodí, protože mohou do kompostovaného materiálu uvolňovat jedovaté látky.
Plastový kompostér
Pro malé zahrady s výměrou asi 500 m² zvolte plastové kompostéry, které jsou uzavřené. Dochází v nich k rychlému zetlení organických materiálů. Rozklad urychlíte pravidelným proléváním kompostu vodou. Pro zahrady s velikostí nad 1 000 m² zvolte šestihranné plastové konstrukce z plastu. Termoplastický akrylát – nitril butadien styren nebo třeba polykarbonát mají dlouhou životnost a malou hmotnost.
Kritéria výběru
Ověřte si tloušťku stěn. Čím tlustší stěny, tím bude kompostér pevnější, stabilnější a odolnější při zatížení kompostem. Běžná tloušťka stěn se pohybuje asi od 2,5 do 8 mm. Preferujte kompostér vyrobený z nízkotlakového polyetylénu se zkratkou HDPE před polypropylenovým se zkratkou PP. Dbejte na kvalitní spojovací části, jako jsou panty, spojovací tyče a články. Vyberte si velikost, barvu a design, aby kompostér zapadl do vaší zahrady. Při běžné manipulaci s kompostem oceníte kompostér s kónickým tvarem, který lze otevřít z více stran, což vám usnadní vybírání kompostu. Čím více otvorů, tím lepší zrání kompostu. Žebrování na stěnách zajistí, že se nebude kompost lepit na stěny a ucpávat větrací otvory. S ohledem na životní prostředí můžete zvolit kompostér ze 100% recyklovaného materiálu.