Bylinky a koření z vlastní zahrádky si můžete usušit. Nejlepší doba na sklízení a sušení většiny bylin je před kvetením nebo v květu, ale i mimo tato období byliny skvěle voní a chutnají. Jak je ostříhat, nasušit a uskladnit?
Kdy sklízet bylinky
Obsah článku
Ideální doba sběru je před kvetením nebo v květu, můžete je však průběžně sklízet během jejich růstu. Ostříháním bylin na podzim si navíc uklidíte zahradu. Udělejte si před zimou zásoby, abyste si je mohli přidat do pokrmů při vaření a připravovat si chutné a voňavé čaje. Bylinky můžete sušit i zmrazit, použít je na dochucení octů i olejů. Možností, jak bylinky nasušit, je hned několik.
Sušení bylinek zavěšením
Jednoduchý způsob pro sušení bylin je jejich zavěšení na vzdušném a tmavém místě. Ve snopku však mohou rostlinky špatně prosychat a je třeba si dát pozor, aby se na nich netvořila plíseň. Pokud je v místnosti vlhko a neproudí v ní vzduch, zvolte raději jiný způsob sušení.
Bylinky sušené na sítu nebo roštech
Další možností sušení bylin je jejich rozložení na závěsná síta nebo rošty, které se navíc dají skládat na sebe. Na síť či rošt můžete zelenou nať rozložit v tenké vrstvě a nechat uschnout. Lepší je sušit pouze lístky bylin a nenechávat je na dlouhých a silných stopkách. Pokud jsou stonky tenké, třeba u majoránky, rýmovníku a bazalky, sušené lístky se dají ze stonku jednoduše a snadno zdrhnout.
Sušení bylin v troubě
Při sušení bylin v troubě nepřekračujte teplotu 40 ⁰C. Kořeny je možné sušit na 60 ⁰C. Plech vyložte pečicím papírem a bylinky na něj rozložte v tenké vrstvě. Pro sušení je lepší horkovzdušná trouba s odsáváním páry. U klasické trouby ponechte pootevřená dvířka, aby mohl vlhký vzduch odcházet ven. Bylinky sušte alespoň na 3 etapy. Nejdříve je dejte sušit na 5 hodin, pak sušení na 5 hodin přerušte a pak to ještě 2x zopakujte. Dejte pozor, aby vám rostliny nezačaly plesnivět.
Sušení bylinek v sušičce
Pokud zvolíte sušičku, nekombinujte sušení bylin s ovocem, houbami nebo s jinými potravinami. Během sušení by potraviny natáhly vůni bylin a koření, anebo obráceně. Nejlepší je zvolit sušičku, která umožňuje ovládání teploty sušení. Při sušení zvolte stejný přerušovaný postup, jako při sušení v troubě. Podobně si můžete usušit křížaly, houby, anebo si vyzkoušet třeba sušení rajčat.
Plech nevykládejte kvůli tiskařským barvám novinami.
Sušení bylin v mikrovlnce
Bylinky podložte a přikryjte papírovou utěrkou. Mikrovlnku nastavte na nejvyšší výkon na 1 minutu. Následně přidávejte dobu sušení po 30 sekundách, dokud není vysušení bylin dostatečné. Sušení bylin v mikrovlnné troubě je hodně nepraktické. Mikrovlnka se hodí spíše na sušení pár lístků bylin.
Nejčastější dotazy
Nasušené listy bylinek můžete odrhnout ze stonků, nebo můžete sušené lístky pomlet nebo podrtit na jemný prášek. Skladujte je na suchém, tmavém místě, v dobře uzavíratelných tmavých dózách a nádoby si označte. Ke skladování se kromě sklenic hodí všechny materiály, vyjma plátna. Textilní či látkové pytlíky neudrží obsah v suchu a byliny mohou začít plesnivět.
Bylinky a koření je vhodné uchovávat maximálně 2 roky, květy 1 rok.