Pokud patříte k těm, co mají doma tvrdou vodu, stačí provést pár jednoduchých opatření, s jejichž pomocí vodního kamene, který se často usazuje na různých domácích spotřebičích a zařízení, snadno zbavíte. Pojďme se společně podívat, jak jej rychle a snadno můžeme odstranit.
Jak vyčistit myčku na nádobí
Obsah článku
Myčka na nádobí se časem zanáší nánosem vodního kamene, i když pravidelně používáte sůl do myčky. Vyrobit si můžete vlastní čisticí prostředek. Zkuste nalít klasický, jablečný či vinný ocet do misky a pak ji vložte do horního koše myčky. Spustíte cyklus bez čisticího prostředku a po jeho dokončení uvidíte, že vodní kámen zmizel.
Jak vyčistit rychlovarnou konvici
Ocet vám pomůže i v boji s vodním kamenem u rychlovarné konvice. Nalijte do konvice trochu octa, který zředíte s vodou a nechte jej projít varem. Můžete navíc do octa přidat ještě trochu soli. Pak nechte v konvici ocet pár hodin ještě stát a působit. Následně ocet vylijte a alespoň dvakrát ještě vyvařte konvici čistou vodu. Zamezíte tomu, aby nechtěná octová vůně pronikla do čaje či kávy. Podobně můžete postupovat třeba při odvápnění kávovaru nebo při čištění trouby.
Jak vyčistit pračku na prádlo
Na čištění pračky od vodního kamene existuje celá řada speciálních produktů, které ale nepatří k nejlevnějším. Můžete se poohlédnout i po speciálních čisticích tabletách, které zakoupíte v drogerii. I na pračku však můžete využít podobnou techniku jako u myčky na nádobí. Do zásuvky na prací prostředek nalijte velký hrnek octa, přidal lze sůl i sodu a spusťte cyklus praní na co nejvyšší teplotu.
Jak odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice
Vodní kámen se bohužel usazuje i uvnitř sprchové hlavice. Do větší nádoby nebo plastového sáčku nalijte hrnek octa smíchaný s vodou. Ponořte do roztoku sprchovou hlavici a nechte alespoň 30 minut působit. Pokud jste použili sáček, zavažte jej provázkem. Podívejte se, jak postupovat při čištění žehličky.
Jak vyčistit baterie ve sprše, na umyvadle či u dřezu
Koupelna a kuchyň je další místo, kde bojujeme s vodním kamenem. Ulpívá na vodovodních bateriích, zaleze do škvír u vany, sprchového kouty i na kachličkách, dlažbě i obkladech. Baterie omotejte hadrem namočeným do octu a nechte ho působit. Můžete i hadr znovu namočit a vyměnit. Malé plochy vydrhněte třeba zubním kartáčkem. Nakonec vše důkladně opláchněte teplou vodou. Pomoci si můžete i jedlou sodou, která je vhodná i na čištění odpadů.
Ekologický čistící citronový sprej
Pokud vám ocet zrovna nevoní, vyrobte si na plochy v koupelně či kuchyni ekologický čistící citronový sprej, který můžete použít stejným způsobem jako ocet. Rozpusťte 3 lžíce kyseliny citronové v 1 litru vody a dejte do rozprašovače. I citron je účinný ekologický likvidátor vodního kamene. Důkladně s ním omyjete baterie, obklady, dřez, umyvadlo, vanu nebo sprchový kout. Na silnější nános použijte dvojnásobné množství a nechte roztok nějakou dobu působit.