Aloe vera obsahuje mnoho blahodárně působících a zdraví prospěšných látek, které působí na tělo i mysl. Jak poznat pravou aloe a jak ji pěstovat nebo využít? Podívejme se zorientovat.
Aloe vera patří mezi léčivé rostlinu a používá se v kosmetickém průmyslu i farmacii. Znali i zřejmě už ve starém Egyptě, Číně a Indii. Nyní známe asi 600 druhů a stále přibývají další. Která aloe je ta pravá?
Aloe pravá – Aloe vera
Obsah článku
Pravá aloe – Aloe vera se nejčastěji plete s druhem aloe stromovitá – Aloe arborescens. Jsou hodně podobné. Léčivé účinky mají obě rostliny, avšak pravá aloe jich má o něco více. Na rozdíl od stromovité aloe, pravá aloe dosahuje velkých rozměrů. Její květenství vyroste až na 1 m vysokém stvolu. Pravou aloe si ověřte u zkušených zahradníků zaměřených na pěstování sukulentů.
Aloe pravá – Aloe vera, syn. Aloe barbadensis
Aloe pravá je jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní rostlina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Pochází z vyprahlých půd jižní Afriky. Květy jsou válcovité, žluté a červeně naběhlé, ve štíhlém a vysokém hroznovitém květenství. Dosahuje až 5 m výšky.
Aloe stromovitá – Aloe arborescens
Aloe stromovitá je druh sukulentní rostliny z rodu aloe původem z jižní Afriky a roste v suchém klimatu, převážně na horských hřebenech a skalách, na křovinaté buši, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Je trošku menšího vzrůstu, dorůstá až 4 m výšky a existuje také mnoho hybridů.
Zázračné účinky aloe
Aloe vera při vnějším využití pomáhá při drobných popáleninách od slunce, horkého nádobí, omastku i ohně, oparů, ekzémů, akné, oděrků a při hojení řezných ran, strií a modřin. Čerstvá šťáva z aloe zklidní svědění při bodnutí hmyzem, má chladivé účinky a podporuje růst nových buněk.
Pro vnitřní užití se používá dužina, kterou lze přidávat do nápojů i jogurtů. Podporuje očistu organismu, posiluje imunitní systém, podporuje trávení, snižuje hladinu cukru v krvi a reguluje krevní tlak. Aloe vera také patří podle NASA mezi nejlepší čističky vzduchu.
Zasazení sukulentní rostliny
Aloe vložte do menšího květináče se substrátem pro sukulenty, který se skládá z písku a rašeliny, které jí dodají potřebné živiny. Do substrátu zasaďte pouze kořeny, ne větší část. Zalijte ji a nechte přebytečnou vodu odkapat do misky. Pak vodu vylijte, ať jí nezahnívají kořeny.
Aloe a světlo
Aloe miluje slunce a světlo, proto ji umístěte na jihozápadní parapet okna, do zimních zahrad, lodžií i prosvětlených místností. V zimně ji přemístěte do teplejšího prostoru, kde nemrzne, ať neuhyne.
Zálivka a hnojivo
Aloe se zalévá minimálně a jen občas, po týdnu až 14 dnech, v zimě i za 3 týdny. Nenechávejte v misce pod květináčem vodu. Stačí vlhkost, která vsákne do substrátu. Mírné hnojení hnojivem pro sukulenty provádějte během růstové sezony.
Množení aloe řízkováním
Uřízněte list tak, aby řez byl veden co nejvíce u středu a nechte ho týden ležet. Jakmile řez zaschne, můžete list zasadit. Asi po 10 dnech se aloe uchytí. Řezná rána u středu se snadno zacelí.
Často kladené dotazy
Odřízněte 2 až 3 cm listu a přiložte. Pokud si chcete vyrobit nálev či mast, listů odřízněte více. Řezání provádějte jako u množení co nejblíže ke středu, kde rána nejrychleji zaschne a snadno se zacelí.