Dřevo, které slouží především k vytápění domů, nebo třeba na topení v krbu či na uzení v udírně, potřebuje své pevné a kryté místo. Existuje několik typů i materiálů na stavbu tohoto přístřešku. Záleží na vašich představách a finančních možnostech.
Abyste docílili správného vytápění, dřevo musí splňovat jistá kritéria. Palivové dříví musí být suché, s vlhkostí do 20 %. Musí být také čisté, bez různých plísní či hub. Čerstvé dřevo je vhodné umístit na 2 roky do krytých přístřešků. Pojďme se podívat blíže na přístřešky z různých materiálů, třeba na dřevo na uzení.
Dřevěné přístřešky
Obsah článku
Nejlevnějším materiálem pří výstavbě je opět dřevo. Než se pustíte do práce, zvolte si velikost a typ přístřešku. Nejjednodušším modelem je provizorní dřevěné bouda, která má nejméně 4 až 6 kulových či hranatých sloupů pevně zabudovaných do země a na nich je pak upevněna střecha. Ta je většinou ze dřeva, kovu či plastu a může být rovná či zkosená. Pokud nemá po obvodu žádné krytí, nedokáže ochránit dřevo jak před sněhem a deštěm. Dřevo je pak navlhlé a špatně hoří.
Částečně zakrytý dřevěný přístřešek
Tento přístřešek lépe zajistí kvalitu palivového dřeva. Podlahu vytvořte z rovných dřevěných desek. Použít se dají europalety, které naimpregnujete. Kotvící prvky mohou tvořit kovové čtyřhrany, betonové patky s ocelovými kotvícími prvky nebo můžete zabetonovat trámy přímo do betonových patek. Na spojení desek použijte ocelové sponky. Obvod sestavte ze 3 stran a 4 strana bude sloužit k větrání a přístupu ke dříví. Střecha bude rovná či zkosená, ze dřeva, kovu či plastu.
Jak postavit malý přístřešek na dřevo
Co budete potřebovat:
- střešní latě
- palubky
- vruty do dřeva
- delší panty neboli dveřní závěsy
- dlouhé a kratší hřebíky, popř. vruty do dřeva
- vratové šrouby
- bezbarvou lazuru nebo lak
- pilu
- aku šroubovák a vrtačku
- kladivo
Postup při stavbě dřevěného přístřešku na dřevo
Rozměry přístřešku přizpůsobte svým potřebám. Popíšeme přístřešek z 2,2 m dlouhých latí, spodní příčka pár centimetrů nad zemí bude dlouhá 150 cm a horní příčka ve výšce 120 cm nad zemí je dlouhá 70 cm. Hloubka přístřešku je 45 cm. Vnitřní příčky žebříku budou o 2 síly latí kratší. Připravte si dlouhé latě na boky a nařežte příčky. Díly natřete lakem nebo lazurou ještě před sešroubováním.
Vyrobte si základní konstrukci
Nejprve si vyrobte 2 díly jako základní konstrukci ze střešních latí. Každý z nich bude mít 3 příčky. Střešní latě jsou pevné a prodávají se s povrchovou úpravou i bez ní. Příčky žebříku přitlučte k bokům dlouhými hřebíky. Otvory si předvrtejte. Můžete použít i vruty do dřeva. Pak potlučte pomocí hřebíků celou plochu žebříku palubkami. K hloubce přístřešku přidejte na každou stranu 2 cm přesahu. Před spojením palubkovou plochu natřete. Pak si položte oba žebříky k sobě a spojte je velkými panty, aby se daly sklopit do stříšky.
Stavby stříšky přístřešku na dřevo
Stříšku postavte a její spodní část kousek nad zemí spojte příčkou pomocí vratových šroubů, aby se nedostávala do styku se zatékající vlhkostí a dřevo větralo zespoda. Do výšky 12 cm nad zem vložte další příčku pro zpevnění a rozdělení na 2 patra. Na horní patro dejte menší polínka a třísky na podpal. Obě plochy na příčkách potlučte natřenými palubkami. Na vrchol vytvořte malou stříšku z palubek, aby do něj nezatékalo.
Malý dřevěný domek na dříví
Dřevěný domek můžete zakoupit v nějakém hobby marketu a sestavit jej jako stavebnici. Jeho pořizovací cena je mnohem nižší, než cena za materiál, který je třeba koupit. Dřevěné domky mají originální design a kvalitní zpracování. Než si domek postavíte na určené místo, zajistěte mu rovnou plochu a základovou desku pro usazení. Domky mohou být ze dřeva, ale i z plastu či kovu.