Meloun patří mezi oblíbenou plodovou zeleninu, i když je pokládán za ovoce. Dá se vypěstovat i v našich podmínkách, přestože to není zcela jednoduché. Jak na to?
Výběr melounu
Obsah článku
Melouny jsou vodní a cukrové. Známější je vodní meloun, je větší, se zelenou kůrou a sytě červenou dužinou s malými černými peckami. Meloun cukrový je menší, má žlutou nebo zelenou slupku a žlutou dužinu s mnoha malými jadérky. Navíc obsahuje asi o 10 % méně vody než meloun vodní. Z hlediska pěstování se od sebe příliš neliší. Jen cukrový meloun má asi o 20 dní delší vegetační období. Doporučuje se sázet roubované sazenice, které mají delší vegetační dobu.
Kam zasadit melouny
Melouny jsou náročné na teplo, proto není vhodné pěstování melounů venku ve středních a vyšších polohách s nižšími teplotami. Dají se však pěstovat ve skleníku, případně fóliovníku. Vhodný je také vyvýšený záhon, který se lépe prohřeje.
Pokud se rozhodnete pěstovat melouny venku na zahradě, dejte je na slunné místo chráněné před větrem. S výsevem začněte na jaře, pozemek však už připravte už na podzim. Půdu zryjte, zapravte do ní organický hnůj a přidat lze i vyzrálý kompost. Melouny se dají pěstovat i přímo na kompostu, kde se však listy melounům značně rozrostou a je tedy třeba si na ně vyhradit dostatek místa.
Předpěstování melounu
Můžete zakoupit již hotové sazeničky, nebo si je můžeme předpěstovat sami ze semínka, která zasadíte koncem března až dubna do květináčů, kelímků nebo sadbovačů po 1 až 2 kusech, do hloubky 1 centimetr pod povrch zeminy. V době klíčení je třeba dbát na dostatečnou teplotu, ideálně nad 20 °C a více.
Pravidelně je zalévejte, ale dejte pozor, aby se semínka nepřemokřila. Květináč zakryjte igelitovým pytlíkem a vytvořte jim teplé a vlhké prostředí. Do 2 týdnů by měla semínka začít klíčit.
Sázení melounů do záhonu
Jakmile se vytvoří sazeničky, přesaďte je v půli května na záhon na zahradě, pokud už nejsou mrazíky. Záhon, který jste si předpřipravili už na podzim, znovu zryjte. Jámu vyhlubte rýčem, na dno dejte vyzrálý kompost nebo organický hnůj.
Vložte sazeničky do jámy a zahrabte zeminou. Do jedné jamky lze zasadit 2 až 3 sazeničky. U roubovaných melounů je třeba zasypat pouze podnož. Roub musí vyčnívat na povrch, jinak začne vytvářet kořínky, které se musí odstranit.
Na povrch dejte netkanou textilii či fólii a vytvořte v ní otvor. Pak skrze něj sazeničky zapravte do záhonu. Díky tomu se budou lépe přitahovat sluneční paprsky a akumulovat teplo, které se po setmění uvolňuje.
Do skleníku sázejte 1 sazenici na 150 cm. Jakmile rostlina vyžene delší olistěný šlahoun, zaštípněte ji za 3 až 4 listem, aby se rozvětvila. Na výhonech nechte 1 až 2 listy a 1 květ pro 1 plod.
Vydatná zálivka melounů
Melouny obsahují mnoho vody a hodně jí také potřebují. Zalévat je vhodné alespoň 1x týdně větším množstvím vody, přibližně 10 litrů na 1 rostlinu. Během horkých a suchých dní zálivku musíte navýšit na 3x až 4x týdně. Zalévejte večer odstátou vodou. Nejvíce vody melouny potřebují v době květu a tvorby plodu.
Hnojení melounů
Jak bylo napsáno, s hnojením je třeba začít už při přípravě pozemku před samotnou výsadbou. Na podzim je vhodné do půdy zarýt zralý kompost nebo organický hnůj, nebo melouny umístit také přímo na kompost. Melounům vyhovuje půda bohatá na humus. Po výsadbě s přihnojováním začněte v době, kdy sazenice prokoření do půdy, následně v době kvetení. Použít lze i naředěné hnojivo na rajčata do zálivky.
Sklizeň melounů
Jakmile melouny dorostou do optimální velikosti, ještě měsíc vyčkejte, než plody dozrají. Sklízí se v polovině až na konci srpna. Pokud je stopka žlutá, zaschlá nebo se kroutí do kulata, napoví nám to něco o dozrání melounu. Při poklepu by měl meloun vydávat dutý zvuk. Pak si z něho můžete připravit třeba osvěžující smoothie.
Často kladené otázky
Co je to meloun ovoce nebo zelenina? Slovo meloun pochází z řečtiny a znamená zralé jablko. Jde o druh plodové zeleniny z čeledi tykvovitých, běžně se však plody se sladkou dužinou řadí mezi ovoce. Z botanického hlediska je plod melounu bobule
Nejčastějším důvodem je nepravidelný přísun vody. V době zrání plodů by měla mít rostlina stále stejný přísun vody. Pokud je sucho, měly bychom melouny často zalévat, aby nám po prvním dešti plody nepopraskaly. Vhodné je zalévat velkými dávkami vody v delších intervalech.
Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony za 5 až 6listem. Vodní melouny není potřeba zaštipovat.