Protékající toaleta se objevuje dost často, hlavně u starších typů toalet. Pokud uslyšíte zvuk protékající vody, snažte se s opravou začít co nejdříve, jinak by mohlo dojít k daleko větším škodám a za vodu byste se nedoplatili.
Mohly byste totiž brzy dostat několikatisícový účet za vodu, protože i když se to nezdá, protékající WC mísou vám unikne opravdu mnoho litrů vody. Za jednu minutu může nádržkou protéct až jeden litr vody Výsledná škoda se tak může velice rychle prodražit. Přitom je oprava snadná a není nijak finančně náročná. Dnes se společně podíváme, jak si protékající záchod doma můžete sami opravit.
S opravou WC začněte co nejdříve
Obsah článku
Od momentu zjištění, že vám voda přes nádržku vaší toalety bez přestání protéká, by nemnělo k opravě uběhnout moc času. Pokud na to nemáte čas sami, zavolejte instalatéra. A pokud navíc například musíte někam odjet, před odjezdem na dovolenou raději ihned uzavřete hlavní vodovodní ventil. Ujistěte se také, zda není navíc ucpaný záchod.
Proč voda protéká
Problém s protékáním vody přes nádržku se většinou objevuje u starších typů záchodů, které jsou v provozu už pěknou řádku let. Hlavní příčinou protékání vody bývá nevyhovující nebo už časem poškozené těsnění, což je způsobeno buď jeho opotřebením, nebo nekvalitním materiálem daného výrobku. Může se vám také stát, že se mnoho dílů v nádržce zanese vodním kamenem nebo slizkým povlakem. Vodní kámen se vyskytuje zejména v místech s tvrdou vodou. Pokud budete mít štěstí, stačí jednotlivé díly vyčistit mycím prostředkem a opláchnout vodou.
Jak postupovat při opravě
Při opravě toalety budete potřebovat šroubovák, čisticí prostředky, hadr a případné náhradní díly. Nejprve je nutné vypnout ventil pro přívod vody. Tím si zajistíte potřebný klid na práci a nikde vám nebude unikat voda. Nezapomeňte spláchnout a tím vyprázdnit veškerou tekutinu z nádržky na vodu. Pak ji můžete demontovat a následně zkontrolovat stav jednotlivých dílů uvnitř.
Vše důkladně očistěte
Plovák očistěte pod tekoucí vodou a pečlivě prohlédněte těsnění. Při případném poškození jej rovnou vyměňte za nové. Pak zkontrolujte stav ventilu, který při zjištěném poškození také vyměňte. Nakonec zase jednotlivé díly sestavte dohromady a znovu zapněte přívod vody.
Pozor u starších toalet
U staršího typu toalety, by se oprava mohla prodražit a zkomplikovat. Před lety byla konstrukce splachovacích nádržek odlišná od těch dnešních, jiná je i konstrukce napouštěcího ventilu. Ten se dá vymontovat až po odšroubování celé nádržky. Ve spodní části jsou šrouby, které je nutné demontovat a vyndat plastovou matici, která nádržku drží na místě. Napouštěcí ventil se doporučuje měnit po 15 letech používání. Někdy je lepší pořídit nové splachovací zařízení.