Objevila se vám na zdi pokoje prasklina a přemýšlíte, jak zareagovat? Možná vás napadlo koupit nějaké designové samolepky a prasklinu tak zamaskovat. Jenže toto řešení je pouze dočasné, možná bude lepší praskliny jednoduše a efektivně opravit.
Proč praskliny vznikají?
Praskliny jsou bohužel součástí mnoha domácností, většinou však nepředstavují velký problém, avšak esteticky nevypadají nejlépe. Náchylnější na praskliny jsou starší domy a byty, nicméně i nové stavby jim neuniknou. Příčin vzniku prasklin je hned několik, stavba si může tzv. sednout, vymalování zdí je špatné nebo se často opakuje, stejně tak omítková směs mohla být špatně zvolena. Praskliny také často vznikají, když o zeď zavadíte nábytkem.
Jak na praskliny ve zdi?
Než se pustíte do úprav, zamyslete se, zda se jedná pouze o praskliny, které nepotřebují oko odborníka. Jestliže se jedná o praskliny, které vás trápí hlavně z estetického pohledu, nemusíte se oprav bát, práci zvládne i nezkušený jedinec v oblasti stavebnictví.
Začněte tím, že pomocí malířské špachtle odstraníte loupající se okolí praskliny. Nebojte se špachtlí projet i samotnou prasklinu. Sice se tím prasklina nejspíše zvětší, ale toto zvětšení není nijak ke škodě. Díky většímu otvoru se vám prasklina bude lépe vyplňovat spárovací hmotou. Před samotnou aplikací spárovací hmoty, trhlinu pečlivě očistěte od prachu a ostatních nečistot. Použít můžete obyčejný suchý štětec, kartáček či smeták. Nyní je čas na samotnou opravu, použít můžete sádru, štuk či tmel. Nejjednodušeji se vám bude pracovat s přípravkem, který je přímo určený na spárování, tmelení nebo na opravu prasklin ve zdi. Pokud se rozhodnete pro práci se sádrou, upozorňujeme vás, že práce s ní vyžaduje určitou praxi, abyste dosáhli dobrého výsledku. Pokud se pustíte do opravy drobné praskliny, tmel rozetřete jednoduše prstem. Jestliže vás čeká oprava větší praskliny, bude pro vás nejjednodušší využít aplikační pistoli na tmel.