Jak odhlučnit stěnu

Odhlučnění stěny je dlouhodobým problémem mnoha lidí. Především v dřevostavbách, panelových domech a v místech s výraznou převahou příček ze sádrokartonu. Oproti klasickým zdem je to velký rozdíl a problém. Hluk je šíření tlakových vln v materiálu a paradoxně je v tomto případě výborným izolantem vzduch. Velmi špatným je naopak voda. Stavební materiály jako beton nesou dobře zvuk, skládání kmitočtů, kdy se zvuk šíří ve vlnách, jenž mají kruhový charakter, pak stěny odráží, kde se může zvuk posílit i utlumit.

Co vede zvuk

Železobetonové konstrukce jsou nejlepším vodičem, s vysokou hustotou a bez spár, protože jde o lité monobloky. Klasické zděné stěny vedou hluk hůře, protože mezi sebou mají spojovací materiály, přechod vlnění se mění, frekvence utlumuje a pohlcuje nebo odráží jinam. Hůř vede zvuk i pórobeton nebo dutinové cihly. Problémem jsou inženýrské sítě ve stěnách, zasekané trubky, kabeláže i zásuvky, což zmenšuje tloušťku stěny a může vytvořit nepříjemný zvukový vodič. Proto je dobře slyšet napouštěná voda.

TIP: Viděli jste dřevostavby od společnosti Haas Fertigbau?

Izolace stěn

Vzhledem k rozsáhlosti problému se dělí problematika na stěny a podlahy. U podlah pak řešíme kročejový útlum. Speciální desky se používají jen tam, kde je třeba utlumit opravdu velký hluk. Především hledáme co nejlepší rezonanční kmitočet vzduchové vrstvy celé konstrukce. Ovlivňuje ho materiál stěn i jejich vzájemná pozice. Izolovat chceme oblast v kmitočtech 100 – 3150 Hz a posunout se za jejich hranice.

Předstěny

Výrazně snížíme hluk už tím, že vytvoříme předstěnu, kde se budou jednotlivé vlny vzájemně rušit, a útlum hluku bude velký. Postavit předstěnu ze sádrokartonu musíme pružně a přesně, jinak vznikne sádrokartonový reproduktor a hluk se naopak zvýší. Mezera mezi sádrokartonem a stěnou by měla být asi 6 cm. Vždy je lepší si zavolat odborníka, který vše nejprve změří a propočítá.

Zvukové izolace

Zvukové izolace jsou na trhu ve velkém počtu. Hlavními parametry je na nich hustota. Tu budete potřebovat především proto, že vatové desky potřebují nějakou svou vlastní hustotu, aby stály při zdi. Pokud bude mít deska hustotu nízkou, bude sesedat a systém nebude funkční. Výplňové systémy do sádrokartonových příček, kde se následně mají čeho jednotlivé bloky zachytit, tento problém nemají a prodávají se v rolích. Pokud budete izolovat už postavenou cihlovou nebo betonovou zeď, je lepší si dávat na hustotu opravdu pozor. U polystyrenu si dejte pozor na jeho hořlavost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *