Mnozí majitelé starších rodinných domů neustále řeší problém s vlhkým zdivem. To snižuje kvalitu a komfort bydlení, ale zároveň může mít za následek zkrácení životnosti objektu. Existuje přitom několik účinných metod, jak takovýto problém vyřešit.
Klasický postup
Odborníci, kteří se na izolace zdiva specializují, stále využívají tradičního postupu, kterým je podřezání zdiva motorovou řetězovou pilou. Jde o způsob, který je ale vhodný pouze pro cihlové budovy, s tvrdšími materiály si neporadí.
Pro ostatní typy rodinných a bytových domů se používá podřezání zdiva pomocí diamantového lana. To je daleko efektivnější, přičemž se dá využít prakticky pro všechny druhy stavebních materiálů. Jde ale přeci jen o trochu nákladnější záležitost. U obou výše uvedených metod spočívá princip v tom, že jsou do zdiva navrtány otvory, poté dojde k samotnému podříznutí zdiva a vyplnění prasklin a mezer speciálním materiálem, který zamezí pronikání vlhkosti do objektu.
Moderní metoda
Izolace vlhkého zdiva se dá provést i bez větších stavebních úprav, což je nevýhodou u podřezání stěn pomocí diamantového lana či řetězové pily. Stále oblíbenější a doporučovanou metodou je aktivní elektroosmóza. Jedná se o využití elektrofyzikálního principu a elektromagnetického pole. Anionty vody jsou ze zdiva odpuzovány ke katodám, jež jsou umístěny u země. Voda nemá šanci pronikat skrze pole. Jde o vysoce efektivní způsob, jakým se dá izolace zdiva zařídit.
Na koho se obrátit?
Všechny výše uvedené metody je nutné nechat provést odborníky. V tuzemsku se sanacemi vlhkého zdiva zabývá kupříkladu společnost Izolace František Hróz, jež disponuje zkušenými zaměstnanci. Na základě znalostí vám stanoví ideální postup a nejvhodnější metodu, která pro váš rodinný dům bude dostatečně účinným řešením.