V posledních letech získaly nenápadné a funkční přepravní kontejnery zcela nový účel a staví se z nich opravdu netradiční domy s nádechem luxusu a pohodlí.
Přepravní kontejnery z oceli jsou velké, finančně dostupné, ekologické, odolné, variabilní a recyklovatelné pro využití ve stavebnictví. Po celém světě z nich vznikají modulární domy a obliba stoupá. Kontejnerová architektura slaví úspěchy napříč zeměkoulí.
Tip: Jak vytisknout dům v 3D tiskárně
Obytné domy i dočasné stavby
Obsah článku
Největšímu zájmu se těší obytné domy postavené z kontejnerových modulů. Do kontejnerové architektury patří i dočasné stavby. Pro tyto čely jsou kontejnery ideální. Často slouží jako mobilní obchody, kavárny a výstavní haly, které lze v případě potřeby rychle rozložit, převézt a opět velmi rychle postavit na jiném místě.
Kontejnerová architektura a Han Slawik – Německo
Kontejnerová architektura se nedávno stala samostatným a vysoce specializovaným odvětvím v oblasti architektury. Nejvýraznějším představitelem kontejnerové architektury v Evropě je například známý německý architekt Han Slawik, který má za sebou mnoho zdařilých realizací a o kontejnerové architektuře napsal i pár odborných publikací. Přednáší i na Hannoverské univerzitě.
Kontejnerové domy a Benjamin Garcia Sax- Kostarika
V kontejnerové architektuře vyniká o další velikán v oboru architektury. Ke stavbě požívá přepravní kontejnery a velké množství skla. Dům se díky tomu může pochlubit opravdu neskutečným výhledem do krajiny, který umožňují právě rozsáhlé prosklené plochy. Obytný kontejner z dílny architekta Benjamina Garcia Saxe za 40 000 dolarů, v přepočtu na 795 000 korun je opravdu skvostný.
Kontejnerová architektura a studio Clément Gillet Architectes – Francie
Dům z francouzského studia Clément Gillet Architectes je prototypem modulárního industriálního domku postaveného ze 4 kontejnerů. Hlavním cílem bylo navrhnout levný, estetický a šetrný dům. V přízemí domu se nachází velký společenský prostor a v 1. patře jej doplňují 3 ložnice.
Kontejnery a Starbucks
Kontejnerům se v současné době v žádném případě nevyhýbají ani světově zavedené společnosti a značky. Příkladem může být jedna z kaváren Starbucks, která využila moderního odvětví architektury kontejnerových domů k vytvoření funkční a esteticky velmi podařené pobočky. Posuďte sami.
Kontejnerový palác a studio Ecotech Design – Mohavská poušť, Kalifornie
Rozsáhlá stavba na vysoké profesionální úrovni studia Ecotech Design představuje luxusní dům ze 6. kontejnerů, který stojí v Kalifornii. Jedinečný dům je plný otevřeného prostoru, denního světla a fantastického propojení s exteriérem. Při pohledu do interiéru nepoznáte, že je dům postaven z kontejnerů, tak moc je luxusní.