Postavit si terasu je rozhodně rozumným počinem. Ta se totiž dá využívat k mnoha účelům a zároveň dokáže podstatně zvednout cenu pozemku. Navíc se nemusí jednat ani o nic extra drahého. Stačí se jen do toho pustit vlastními silami.
Jaký vybrat materiál?
Materiálů pro stavby terasy lze použít skutečně mnoho. V posledních letech je oblíbený hlavně beton, nicméně více lidí stále dává přednost dřevěné terase.
Pokládka betonové dlažby je sice jednodušší než stavba konstrukce ze dřeva, nicméně musí být k tomu vhodné podmínky, hlavně tedy rovný povrch. Samozřejmě, že i svažitější terén se dá zarovnat, ale je to pracné a také nákladné. Navíc beton v jakékoliv formě bude vždy chladný a působit neživotně.
Dřevo je o něco méně odolné, a proto je potřeba ho ošetřovat speciálními nátěry. Na druhou stranu je vizuálně zajímavé, hřejivé a obecně mnohem příjemnější na pohled i na dotek. Navíc kvůli dřevěné terase není nezbytné zarovnávat pozemek. Je však samozřejmě potřeba vědět, jak na to.
Bez správných nástrojů nejde nic
Postavit podlahu bez vhodného náčiní jen holýma rukama dost dobře nejde. Proto je nezbytné zajistit si nejen základ ve formě pily, kladiva a dalších tradičních nástrojů, ale zároveň je potřeba nezapomenout nakoupit dostatečný počet nerezových vrutů. Nejde o žádnou maličkost. Právě vruty budou nakonec držet celou konstrukci pohromadě.
K pokoření nerovného terénu se pak hodí mít k dispozici mimo jiné i rektifikační terče. Ty fungují jako pylony, na nichž bude celá terasa stát. Z toho důvodu je vhodné při jejich koupi myslet jak na nosnost, tak i na počet. Musí jich být prostě dost.
Velmi dobrými pomocníky jsou i distanční podložky. S jejich pomocí se dá zabránit vlhnutí terasy, což by vedlo nevyhnutelně k hnilobě. Materiál i nástroje je možné koupit v obchodech se stavebnictvím typu Gardina.cz.