Stačí třeba dva odstíny barev a gumová stěrka. Starší dřevěný nábytek po vašem zásahu může znovu zdobit byt, dům i chalupu.
Fládrování je technika, která se původně používala k renovaci dřevěného nábytku a dveří. Byla i levnější náhradou dýhování. Pomocí kousku šikovné gumy a troše trpělivosti dokážete i vy napodobit kresbu dřeva i na materiálech, jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast i plech.
Tip: Víte, kdy sázet ovocné stromy a keře
Jam na fládrování
Obsah článku
Fládrovat dveře, komodu, truhlu či skříň si vám na zakázku udělá malíř či natěrač, ale zvládnete to i sami. Pomocí gumové stěrky si snadno ozdobíte svůj nábytek, dveře, dózy, krabice či dárky. Nemusíte zůstat jen u barev, které napodobují dřevo. Kresba stěrkou vypadá skvěle i v kombinaci pastelových barev se sytějšími odstíny barev základních.
Fládrování a postup
Fládrujeme očištěný, dohladka obroušený, vytmelený povrch a natíráme jej základní podkladovou barvou. Ta bude prosvítat kresbou napodobující dřevo. Hladká plocha je důležitá, aby se gumová stěrka na nerovnostech nebo kapkách zaschlé barvy nezarážela a nekazilo to kresbu. Na spodní, zaschlou vrstvu naneseme svrchní vrstvu barvy, kterou ihned stíráme gumovou stěrkou s rastrem.
Práce se stěrkou
Plynulými kyvnými pohyby se vytvoří krásná struktura napodobující dřevěná léta i se suky. Pomocí tažení stěrky po jedné hraně můžete upravit kresbu hřebínkem a ta nám pak vytvoří pravidelnou strukturu i bez suku. Stěrku pak musíme mezi jednotlivými tahy vždy očistit, aby barva zachycená v drážkách nikdy nezůstávala na ploše a na závěr nám nekazila kresbu.
Na co si dát pozor
Na fládrování použijeme olejové i disperzní, vodou ředitelné barvy vhodné do interiéru, protože dobře schnou a nijak nezapáchají. Na svrchní vrstvu lze použít hustou lazurovací barvu v tmavším odstínu, než máme základ. Lakýrníci někdy do lazurovacích barev přidávají pivo, aby jim barvy lépe držely na podkladu. Po dokonalém vyschnutí je přelakují jednou až dvěma vrstvami bezbarvého laku.