Čištění odpadů jedlou sodou

Jedlá soda udrží pěknou a zářivou barvu hrachu, fazolí či pórku, když ji přidáte do vody na vaření. Ve spíži a na jiných místech se s ní zbavíte zápachu a pachů. Přidat ji můžete i na dno odpadkového koše i do sáčku na odpady proti zápachu.

Jedlá soda vyčistí odpad a odpadní trubky

Jestli potřebujete vyčistit odpad nebo odpadní trubky, jedlá soda je sázkou na jistotu. Šálek jedlé sody nasypete do odpadu, po 1 minutě nalijte 1 šálek teplého octu a za 5 minut 1,5 litru horké vody. Někdy je nutné postup zopakovat. Sklenku jedlé sody také můžete nasypat přes noc do odpadu a ráno ji zalít octem a dvěma šálky teplé vody. Když větší sáček sody nasypete do sifonu a přilijete ocet, po chvíli opadne pěna a pak přidáte vroucí vodu. Buďte raději opatrní, občas se objeví pořádný gejzír z odpadu.

Jedlá soda na čištění odpadu funguje omezeně  

Jedlá soda na uvolnění ucpaného odpadu funguje omezeně. Je nutné odsát veškerou vodu k ucpávce, jinak chemická reakce nebude fungovat. Ucpávka tak nesmí být hluboko. Na některé typy houževnatých ucpávek, stejně jako hydroxid, nefunguje vůbec.

Alternativy k čištění odpadu jedlou sodou

Mechanické čištění instalatérskou pružinou patří mezi efektivní způsoby domácího čištění. Ale ani pružina není 100% řešení – nefunguje v případě ztrdlého nánosu hydroxidu z předchozího čištění, zůžení potrubí tukem / vodním kamenem, nebo počet potrubních kolen znesnadňuje posun pružiny.

pozn. autora: Na totálně ucpaný odpad volejte instalatéra s profesionálním vybavením. Například vyčištění odpadu v Praze vyjde na částku od 2 000 Kč, ale počítejte spíše s 3 000 Kč.  (údaj k roku 2023).

hodí se skvěle i na smaltované a měděné nádobí

Na pánve a plechy na smažení a pečení vyčistíme pastou z vody a jedlé sody. Smaltované nádobí vyčistí směs 1 lžíce jedlé sody povařené s 1 litrem vody po dobu 10 minut nebo pastou z jedlé sody, kterou čistíme i lednici. Měděné nádobí vyčistíme tak, že posypeme hrnce jedlou sodou, pokropíme octem a půlkou citronu vyčistíme. Po opláchnutí bude měděné nádobí lesklé a jako nové.

Zdroj: intunition.com

Jedlá soda a nečistoty na pracovní ploše

Soda je skvělý pomocník na čištění mastnoty a nečistot na povrchu pracovních ploch a všech ostatních plochách v kuchyni. Smíchaná s octem je dokonalá. Samotná poslouží jako abrazivní čisticí prostředek na plochy, jako je třeba mramor a další desky. Jde o přírodní dezinfekční prostředek na skvrny i bakterie. Jedlou sodu vetřete vlhkým hadříkem do plochy, opláchněte vodou a otřete čistým suchým hadrem.

 

Jedlou sodou vyčistíte spotřebiče i nádobí

Naředěná jedlá soda se hodí jako čisticí prostředek na všechny spotřebiče v kuchyni. Na vnější povrchy bílých spotřebičů, zejména na odstranění zažloutnutí a vybělení povrchů spotřebičů použijte 1 sklenku jedlé sody s 2 až 3 šálky horké vody. Povrch spotřebiče umyjte, nechte 15 minut působit, opláchněte čistou vlažnou vodou a osušíte hadrem.

a nezapomeňte na vnitřní prostory spotřebičů

Na vnitřek horkovzdušné, mikrovlnné i plynové trouby použijte směs 4 polévkových lžic jedlé sody smíchaných s 1 litrem teplé vody. Vyčistíte vnitřní prostory trouby a zbavíte ji i pachů. To samé docílíte i v ledničce. Pasta z jedné sody a vody, kdy 1 sklenku sody a trochu vody smícháme na pastu a hadříkem omyjeme. Soda je vhodná i na vyčištění a osvěžení myčky. Přidejte do myčky 1 šálek jedlé sody a zapněte oplachovací cyklus. Zbavíte ji nečistot usazovaných ve vnitřní části spotřebiče a zbavíte zápachu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *