Buxus, zimostráz nebo také krušpánek se latinsky nazývá Buxus sempervirens. Je to stálezelený keř, který ani v zimním období neztrácí na své kráse. Dá se také celoročně stříhat. Používá se do živých plotů a na tvarované dekorace.
Buxus a historie
Obsah článku
Buxus je starý asi 5 miliónů let. Přirozeně se vyskytuje od Evropy až po střední Afriku, má kompaktní růst, hodí se k tvarování a na živý plot. Dobře kryje i bambus. Dorůstá do výšky 3 m, existují však i nižší kultivary. Listy jsou lesklé, tmavozelené, někdy barevně panašované, vejčité, uprostřed prohnuté. Kvete na jaře robnými samčími i samičími květy. Všechny části rostliny jsou jedovaté pro lidi i domácí zvířata. Dřevo se využívá na výrobu klarinetů, patří k nejtvrdším dřevům v Evropě.
Jak pěstovat zimostráz
Daří se mu na slunci i ve stínu. Hůře snáší celodenní přímé a intenzivní slunce, které může způsobit žloutnutí a opadání listů. Půdu vyžaduje humózní, jílovitou a lehce zásaditou 6,5 až 7,5 ph. Není náročný na zálivku, ale nesnese dlouhé sucho. Má střední nároky na živiny. Pravidelné hnojení 1x za 14 dní je vhodné provádět na jaře pomocí vyváženého hnojivem s postupným uvolňováním. Půdu můžete v písčité půdě vylepšit zapracováním uleželého kompostu. Stříhat a tvarovat lze celoročně.
Zazimování buxusu v nádobě
Buxus patří mezi původní dřeviny, není třebä chránit proti mrazu, zazimování je nutné jen u rostlin pěstovaných v nádobách. Na podzim je přeneste do chladné místnosti a během zimy doplňujte mírně zálivku. Pro venkovní zazimování rostlin vyhloubíme jámu, do které uložíme květináč a zahrneme zeminou.
Množení buxusů řízkováním
Množení řízky provádíme v červnu, kdy je většina letorostů dostatečně zdřevnatělá. I když nezdřevnatělé části keřů tvoří kořeny rychleji, je u nich větší riziko houbové infekce. Řez vedeme nahoře i dole tak, aby řízek končil pupenem a nad ním bylo maximálně 1 až 5 mm výhonu a odstraníme spodní listy. Před zasazením do zeminy podpoříme kořenění pomocí stimulátoru. Po výsadbě řízky opatrně zalijeme, zakryjeme průhlednou fólií a pravidelně větráme proti vzniku houbových chorob.
Škůdci
Housenky – Zavíječ zimostrázový
Housenky velké 0,5 až 1 cm motýlka Zavíječe zimostrázového – Cydalima perspectalis, poškozují výhradně buxusy. Housenky se objevují ve vrcholcích rostlin, nejraději mají listy a mladé výhonky. Zvolte postřik, například přípravek Lepinox.
Mera zimostrázová
Mladé listy jsou zažloutlé a kroutí se vzhůru. Jsou vidět plstnaté výměšky a lepkavá medovice, které způsobují nazelenalé larvy Mery zimostrázové – Psylla buxi, podobné mšicím. Postižené části odstraňte a volte postřik minerálním olejem.
Svilušky
Na listech se objevují světlé skvrnky, listy mění barvu do šeda až rezava a zasychají. Na špičkách výhonů je pavučinka. Sviluškám vyhovuje sucho a teplo. Vzduch zvlhčujte a zalévejte i na listy. Přirozeným nepřítelem je roztoč Phytoseilus persimilis, prostředky na bázi síry a minerálních olejů i na spodní strany listů.
Mšice
Listy jsou zakroucené, mladé výhony a květy pokryté lepkavou látkou a černí, což je houbová choroba, která způsobuje opadávání listů. Rostliny vadnou a usychají. Pomáhají slunéčka sedmitečná, omytí silným proudem vody nebo postřiky.
Vlnovníci
Na listechse objevují různobarevné a různotvaré vychlípeniny, známé jako hálky. Vlnovníci vysávají pletivo. Při napadení není nutný zásah, nepoškozují rostlinu trvale.
Choroby
Odumírání výhonů
Na listech jsou hnědá místa, na výhonech tmavé pruhy, listy opadávají a výhony odumírají. Při vysoké vzdušné vlhkosti se na spodní straně listů objevují povlaky hub Cylindrocladium buxicola nebo Volutella buxi. Keř prostříhejtea nekropte listy.
Rez
Na listech jsou rezavé výstupky, ložiska spór rzi. Postupně tmavnou a uvolňují spóry, dochází k odumírání a opadávání. Odstraňte napadené části rostlin a zlikvidujte. Udržujte suché mikroklima a omezte hnojení dusíkatým hnojivem.