Naše babičky pokojový břečtan pěstovaly hlavně pro jeho vzhled i vysokou odolnost a nenáročnost. Dokáže totiž přežít i v chladné chodbě. Navíc čistí vzduch a zajistí vám lepší prostředí pro život i spánek. Jak pěstovat pokojový břečťan?
Hlavní přednosti pokojového břečtanu
Obsah článku
- Výrazně zelené listy
- Různé panašované druhy a tvary listů
- Bohaté převisy
- Nenáročný na péči a podmínky
- Vynikne v klasických i závěsných květináčích
Teplota pro břečtan pokojový
Největším nepřítelem úspěšného pěstování této pokojové rostliny je suchý a nehybný vzduch. V bytech s ústředním topením se mu moc nedaří. Vhodným místem na pěstování pokojového břečtanu je proto chladnější ložnice či chodba, kde teplota nepřekročí 20 °C. Snese však i mnohem nižší teploty. V zimních měsících břečťanu zvolíme stanoviště chladnější, ale které není mrazivé.
Chladno, stín nebo polostín
U břečťanu rozhoduje zejména barva listů. Všeobecně platí, že čím světlejší a barevnější odrůda, tím více světla bude potřebovat. Panašované listy nejlépe rostou v mírném polostínu, ty tmavší druhy uvítají spíše světlý stín. Žádný břečťan však nikdy nesnese přímé slunce, jinak se jeho listy se snadno spálí.
Přemoření a přesušení
Velkým kamenem úrazu při pěstování břečtanu bývá zálivka. Suchý vzduch i půda způsobuje hnědnutí a stáčení listů. Jakmile se listy břečťanu zkroutí, už se znovu nenarovnají. Přemokření vyvolává houbové choroby a hnití kořenového systému. Ideální je pravidelná mírná zálivka a propustný substrát na pokojové rostliny. Pravidelné rosení není třeba. Stačí jednou do měsíce rostlinu osprchovat a zbavit prachu.
Vhodný substrát
Zakoupit můžete běžný substrát na pokojové rostliny. Ideální je zemina pro pokojové rostliny, smíchaná se stejným dílem rašeliny, kterou odlehčíte perlitem. Květináč postavte na misku s kamínky, odkud se bude postupně odpařovat voda a zvlhčovat vzduch v jeho okolí. Listy se pak nebudou kroutit a hnědnout.
Jak je to s rosením
K přesazování přistupujte na jaře v případě, že kořeny břečťanu prorůstají odtokovými otvory v květináči. Dopřejte břečtanu popínavému vhodnou oporu, jinak se budou šlahouny volně plazit po skříních. Takto se dá pěstovat jako popínavá rostlina. Můžete je ale nechat viset ze závěsného květináče. Je na vás, jaký tvar a podobu mu dopřejete.
Hedera helix a množení
Pokojovka Hedera helix se snadno množí pomocí řízků. Ty získáme při běžném zastřihování rostliny. Odstřižené šlahouny ponořte do vody a počkejte, až pustí kořeny. Po dostatečném vytvoření kořenového systému je zasaďte do substrátu. .