Někdy nejsou sousedské vztahy nijak valné a závist často nezná mezí. V poklidu si pak ugrilovat na balkoně oblíbený steak nemusí být snadné. Jak grilovat na balkoně, aniž byste naštvali sousedy?
Nejprve si zjistěte, zda u vás není grilování na balkoně upraveno ve vašem domovním řádu. Najdete jej vyvěšený na nástěnce nebo přímo u správce domu. Některá bytová družstva grilování na balkoně přímo zakazují. Jestliže v něm zákaz nenajdete, grilování u vás zakázáno není. Pokud máte balkony přímo nad sebou, není vhodné používat gril na dřevěné uhlí, protože dost čoudí.
Jaký zvolit gril
Raději předcházejte nepříjemnostem, zejména pokud nemáte zrovna moc vstřícné sousedy, kteří občasné grilování na vašem balkoně přejdou s úsměvem. U potížistů si dejte pozor, jinak si budou stěžovat. Pro balkonové grilování není vhodný gril na dřevěné uhlí. Nejenom že čoudí, ale je i dost nepraktický. Vhodné je proto používat plynové grily nebo elektrické grily opatřené s víkem. Linoucí se vůni sice nezamezíte, ale sousedy nevyudíte kouřem. K takovému grilu bude mnohem vstřícnější i vaše okolí. Není to jen o grilování, ale i o lidech.
Na co si dát pozor
Grilováním na balkóně žádný spotřebitel předpisy o požární ochraně přímo neporušuje. Záleží ale na způsobu grilování a dodržování základních bezpečnostních pravidel. Z hlediska bezpečnosti a dobrých sousedských vztahů je elektrický gril nejvýhodnější. Ověřte si ale skutečnost, že vámi zvolený typ konstruovaný pro venkovní použití. Velkou výhodou je, že nebude čoudit, velmi snadno se ovládá a využít se dá i doma v místnosti.
Bezpečné grilování a balkonové grily
Existují speciální balkonové grily. Ty jsou přímo testovány a schváleny pro venkovní použití. Nenechávejte je však na dešti, ve vlhku a mrazu, jinak by se mohly poškodit. Nejrizikovější jsou grily na tuhá paliva, kdy ve větru hrozí úlet žhavých jisker. Rozžhavený uhlík má dost vysokou energii a snadno zapálí hořlavé látky v okolí. Může vlétnout i do místnosti k vám, nebo k sousedům.