Rozmarýn není rozmarný, takže se nebojte jeho pěstování… Rozmarýn vypadá krásně, stejně tak krásně voní, navíc je léčivý a chutný. Rozmarýn je stálezelený keř s tmavě zelenými a na rubu šedými listy. Většina druhů rozmarýnů rostou vzpřímeně, existují však i druhy s převislým růstem. Ty se nejlépe uplatní v závěsných nádobách nebo v květináčích na sloupkách a podobně.
Pěstování ze semen i sazenic
Jestliže se pustíte do pěstování ze semen, uvidíte bylinku růst před svými zraky, počít však musíte s delší dobou pěstování. Nejvhodnější doba zasetí semen je období mezi únorem a březnem. Substrát k pěstování rozmarýnu by neměl být příliš výživný, přemokřený a těžký. Jestliže chcete zvýšit šanci vyklíčení, dejte semena do mělké misky a zalijte je na pár hodin vodou. Poté květináč, misku, apod. naplňte substrátem, zasejte několik semen a zasypejte je asi 0,5 cm substrátu. Nyní stačí pokropit sazeničku rozprašovačem a zakrýt plastovým obalem. Po 4 až 8 týdnech začnou sazeničky rozmarýnu vyrůstat z hlíny. Pokud chcete rozmarýn přesadit, vyčkejte, než budou cca 7,5 cm vysoké.
Nechcete-li s pěstováním tak dlouho čekat, můžete si v kvalitním zahradnictví koupit sazenice. Sazenice doma přesaďte do květináče, který má alespoň jeden odtokový otvor. Pro přesazení použijte dobře odvodněný substrát a sazenice zasaďte i s hlínou okolo bylinky.
Pozor na vlhko
Jako většina bylinek je i rozmarýn nenáročný. Ideální stanoviště pro pěstování rozmarýnu je na slunném místě v lehké a dobře propustné půdě. Nejdůležitější při pěstování v místnosti je, aby zemina v květináči nebyla přemokřená, zároveň však potřebuje vlhký vzduch, můžete ho tedy pravidelně rosit rozprašovačem.
Jak rozmarýn využít?
Rozmarýn můžete sklízet celý rok, takže jeho vonící úzké listy ovoní masová jídla, omáčky, ale i polévky při jakékoliv příležitosti. Jestliže se chystáte péct maso, můžete na provonění použít celé větvičky. Rozmarýn má však i léčivé účinky. Můžete z něj připravit čaj proti nespavosti nebo mast pro léčbu revmatismu, zánětů nervů a křečí.