Levandule v květináči

Levandule má více jak 39 odrůd, u nás je nejznámější levandule lékařská, která se pyšní modrofialovou barvou. Levandule ovšem může být například i bílá či světle narůžovělá. Pěstování je velice jednoduché a dobře vám poroste i u vás doma v květináči.

Pěstování doma v květináči

Nejprve je důležité říci, že levandule má ráda spíše lehčí půdu a vyžaduje hodně světla a sluníčka. Proto vybírejte ve svém domě či bytě parapet, kde na ní bude svítit co nejdéle. Nemusíte se bát ani parapetu, pod kterým je topení, levandule má teplo ráda. Jestliže zvolíte lehkou zeminu, nebude vyžadovat žádné hnojení. Stejně jak je nenáročná na hnojení je i nenáročná na zalévání, vydrží i pár dní bez zalévání. Levanduli je možné namnožit řízkováním nebo ze semene. Druhá možnost je však poměrně pomalá, jelikož semena klíčí 3-4 týdny, semínka se zasévají v průběhu února a března. Levandule vám pokvete od června až do konce léta, nezaštipujte ji, teprve až odkvete je potřeba ji zastřihnout přibližně o jednu třetinu.

Jak ji správně sušit

Levandule je krásná květina, ale nemusí být využívaná pouze jako okrasná květina. Lze ji sklízet, sušit a následně zpracovávat. Jestliže si chcete levanduli usušit, sklízejte ji v plném květu, zpravidla to bývá na konci léta. Jsou dva způsoby sušení, první způsob je, že levanduli zavěsíte ve svazku květem dolů. Druhý způsob je pak takový, že uložíte kvítka se stonky do papírové krabice. Jednoduše položíte kvítka vedle sebe a krabici pak uložíte do sucha.

levandule

Proč pěstovat právě levanduli?

Usušené levandule jsou opět krásným doplňkem vaší domácnosti, můžou se přidat i do koupele nebo ji můžete dát do plátěného sáčku a ten pak uložit do šatníku – levandule vám provoní prádlo a navíc odpuzuje moly. Levandule lze však použít i jako léčivá bylinka. Nejjednodušší způsob je příprava čaje z usušených květů levandule. Na přípravu čaje stačí cca dvě lžičky květů. Čaj z levandule zklidňuje, podporuje zdravý spánek, zmírňuje bolesti hlavy a migrény. Odvodňuje organismus, pomáhá při menstruačních bolestech a při kašli. Levandule má dále dobrý vliv na nadýmání a poruchy trávení nervového původu.

Recept – levandulové sušenky

1 lžíce sušených lístků levandule,

115 g pískového cukru,

170 g hladké mouky,

1 žloutek, 150 g másla.

Všechny ingredience promíchejte. Na plech s pečícím papírem nandejte hrudky těsta a při teplotě 180°C  pečte dozlatova – asi  15-20 minut s ohledem na vaši troubu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *