O úbytku užitečných včel a čmeláků se hovoří čím dál více. Pro rostliny jsou tito tvorové nepostradatelní. Včel i čmeláků kvůli našim neopatrným zásahům do krajiny citelně ubývá. Můžeme jim však pomoci a na naší zahradě, terase či balkoně si vybudovat domek pro čmeláky, tzv. čmelín.
Čmelák neboli Bombus patří do čeledi včelovití. Má pásovité, černo-žluté ochlupení těla. V dnešní době je známo přes 250 druhů čmeláků. Živí se nektarem a pylem, který současně shromažďují jako potravu pro své larvy. Jde o sběrače a opylovače, kteří jsou potřební pro rostliny s dlouhými a úzkými kalichy, do nichž se ani včely nedostanou. Na rozdíl od včel také čmeláci opylují květy i v chladném počasí a za deště, protože si umí zvýšit tělesnou teplotu. Neútočí na lidi, i když jsou matky a dělnice vybaveny žihadlem. Žijí v pevných společenstvech, která jsou jednodušší než společenství včel.
Čmeláci jsou ohrožený druh
Obsah článku
Díky necitlivé rekultivaci krajiny, pěstování monokultur, používání chemických prostředků, vypalování mezí a na krátko posekaným trávníkům, dochází ke ztrátě potravních zdrojů čmeláků a mizí i možnosti hnízdění a přezimování. Dostatek potravy jim zajistí hmyzosnubné a medonosné rostliny i kvetoucí stromy, jako hluchavky, luční květy, vrby a květy ovocných stromů. Čmelákům lze pomoci i poskytnutím vhodného úkrytu. Ten dáme na zahradu, terasu, balkon či lodžii. Ideální je dát vedle sebe několik čmelínů asi 20 cm od sebe a zvýšit pravděpodobnost jejich osídlení.
Jak vyrobit čmelín
Čmelín si můžeme koupit nebo vyrobit sami. K dostání jsou keramické, dřevěné i dřevocementové čmelíny i s pohledovým okénkem. Každý čmelín je třeba izolovat kvůli chladnému a příliš horkému počasí. Čmelín připomíná ptačí budku s větším vybavením uvnitř. Musí mít rozměry minimálně 25 x 25 cm, z masivních prken, širokých alespoň 2 až 3 cm. Musí dobře těsnit, nesmí mít žádné škvíry, jinak hrozí umrznutí při jarních mrazících a vniknutí parazitů. Čmeláci jsou velmi choulostiví na kolísavé teploty. Pro lepší regulaci teploty ve čmelínu připevněte ke stěnám a podlaze z vnějšku polystyren.
Jak vybavit čmelín
Čmeláci si sami neumí hnízdo naplnit jako ptáci, proto jim dáme dovnitř bavlněnou výstelku, hobliny, seno, suché listí, mech nebo speciální výplně do čmelínů. Žádný naftalín ani silonové náhražky z podšívek a vycpávek, písek ani vatu, do které by se mohly čmeláci zamotat a uhynout. Čmelín vyplníme do 2/3 a necháme volný vchod. Umístíme větrací okénko zabezpečené síťkou proti predátorům. Pod vletový otvor dáme přistávací plošku, tzv. česno o ploše 5 x 3 cm, popřípadě speciální klapku pro ochrana před nočním motýlkem zavíječem čmeláčím, latinsky Aphomia sociella.
Umístění tunýlku
Od vletového vchodu vedeme podél jedné stěny, pak do pravého úhlu směrem dál u boční stěny 3 až 4 cm od konce zadní stěny malý tunýlek s průměrem 2,5 cm. Čmeláci si rádi dělají hnízda v myších dírách a tunýlek jim simuluje podmínky. Čmelín dáme na nožičky, aby se dospod dostával vzduch, čmelín nezahníval a nedostávali se do něj mravenci. Opatřit jej můžeme i netoxickým repelentem proti mravencům. Střechu tvoří dobře přiléhající dřevěná deska podložená kvůli izolaci silnou látkou. Vhodné je úly od sebe barevně rozlišit, protože čmeláci mají výbornou orientační schopnost a dokáží rozlišit barvy, jako je bílá, žlutá, modrá či fialová.
Umístění čmelínu
Čmelín musí být dobře chráněn před severními a západními větry. Nesmí být ani na přímém slunci. Velká zima a horko jsou pro čmeláky nebezpečné, proto je třeba udržet v hnízdě stabilní teplotu. Ideální je polostín nebo stín pod listnatými stromy. Může být i v zemědělských budovách, kůlnách či pod pergolu, na klidném místě, kde je jen ranní slunce. Jakmile teplota stoupne na 35 ˚C, uhynou larvy a kukly, čmeláci umírají při 45 ˚C. Pak je třeba do čmelína dostat čmeláčí královnu. Buď počkáme, zda se do čmelína nenastěhuje sama, nebo si zakoupíme laboratorně odchované čmeláky s královnou a do čmelína je nasadíme.