V zimě nás čeká i nutné odklízení sněhu nejen z chodníků, teras, dvorků a přístupových cest. Je třeba sundávat sníh i ze střech a z přístřešků. Pro snadnější úklid pak používáme různé druhy ručního nářadí na úklid sněhu, nebo třeba i sněžné frézy.
Pokud napadne větší množství sněhu, musíme odstranit sníh i ze střech našich zahradních domků, různých přístřešků a chat, aby díky přetížení střechy nedošlo pod tíhou sněhu k jejímu poškození. Úklid sněhu ze střech si můžeme usnadnit speciálním ručním nářadím. Vhodné je si zakoupit odhrnovač sněhu ze střechy disponující teleskopickou násadou.
Odhrnovač sněhu s teleskopickou násadou
Tento odhrnovač sněhu ze střechy je konstrukčně upraven právě pro snadnou práci při odstraňování sněhu ze střechy. Mezi připojením násady a hrablem je zvolen takový úhel, aby snadno umožňoval shrnutí sněhu ze střechy. Okraj tohoto hrabla na sníh je osazen měkkou hranou, a proto hrablo střechu nijak nepoškrábe a nepoškodí. K dispozici jsou dlouhé teleskopické násady až 4 m.
Solární kolektory v zimě
Tento odhrnovač sněhu ze střechy je vhodný i pro odklízení sněhu ze solárních panelů. Měkká hrana panely nepoškrábe a nepoškodí. Před zimou není třeba solární kolektory odmontovávat. Solární systémy jsou totiž mrazu odolné, díky hladkému povrchu se na nich sníh většinou neudrží a pod slunečním svitem většinou roztaje. Kolektory mohou být zdrojem energie i zimě. Záleží na konkrétních dimenzích zvoleného systému a zásobníku.
Zdroj: travelers.com
Kdy a jak shazovat sníh ze střech a přístřešků
O odolnosti střechy a její nosnosti rozhoduje zatížení sněhem, ale při statických výpočtech je nutné počítat i se zatížením konstrukce větrem. Kolik sněhu střecha unese, závisí i na konstrukci celé budovy. Sesuv sněhu ohrožuje konstrukci, okapy i lidi procházející pod střechou. Proti pádu masy sněhu pomohou správně instalované protisněhové komplety a potisněhové tašky, které dokážou sníh zbrzdit, nebo je alespoň rozdělí, aby nespadl naráz. Nutní je i ochrana stromů a keřů před ničivým mrazem.