Zazimování venkovní jezírka, aby rybičky přežily

Zahradní jezírko s rybami se už brzy začne ukládat k zimnímu spánku. Při jeho zazimování nás čekají důležité práce. Podívejme se, jaké to jsou.

Před zimou musíme zajistit, aby voda v jezírku byla co nejčistší. Pečlivě odstraňujeme spadané listí, které by se v zimě ve vodě rozkládalo. Můžeme také na podzim zakrýt jezírko sítí, pokud je jeho hladina přímo pod listnatými stromy. Přemístíme plovoucí rostliny pryč z jezírka, aby jejich odpadající části neznečišťovaly vodu. Rostliny na břehu ostříháme, aby jejich suché části nenapadaly do vody.

Tip: Ochrana stromů a keřů před ničivým mrazem

Omezení krmení ryb

Ryby s klesajícími teplotami začínáme krmit lehkou, ale kvalitní stravou a nakonec přestaneme s krmením úplně. Jídlo pak dáme rybám až zase na jaře, kdy se voda v jezírku trvale zvedne nad hranici 10 °C. Začneme v době, kdy se začíná zvětšovat rozdíl mezi teplotou vody v jezírku ve dne a v noci, průměrná teplota klesne na 15 °C. Lehce stravitelným krmivem ryby krmíme do poklesnutí teploty vody v jezírku na 10 °C. Pak ryby už nekrmíme. Metabolismus ryb úzce souvisí s teplotou vody.

Filtrační systém

Pokud je filtr nad úrovní hladiny, filtrační systém vypneme před prvními mrazy, vypustíme ze systému vodu, aby nezamrzla a nepoškodila ho. Odpojíme čerpadlo i UV lampu a dáme tam, kde nemrzne. Zateplenou filtrační šachtu a gravitační filtraci nemusíme ani na zimu vypínat. Necháme zapnutou cirkulaci vody se sníženým výkonem čerpadla o ⅓ až ½.

Nezamrzající otvor pro ryby

Aby měly ryby dostatek kyslíku a měly kudy odcházet jedovaté plyny, je třeba v jezírku ponechat v zimě část hladiny bez ledu. Prosekávání děr do ledu ale není to pravé. Hluk a otřesy rybám vadí. Zvolte kompresor se vzduchovacími kameny. Dejte jej do prostředí s nízkou vlhkostí. Vzduchovací kámen zavěste 50 cm pod hladinu vody nad nejhlubší místo v jezírku. Proud bublin a vody vycházející z kamenů pak znemožní v tomto místě vytvoření ledu na hladině.

Čerpadlo a ohřívač

Čerpadlo zavěšené na plováku je vhodné pro jezírka do objemu 20 m3. Plovák dáme nad nejhlubší místo v jezírku, aby čerpadlo neodebíralo vodu ode dna. Čerpadlo se zkráceným oběhem pro jezírka s objemem větším než 20 m3, zavěsíme nad nejhlubší místo 1 m pod hladinu. Výtlakovou hadici vyvedeme 50 cm nad hladinu, ohneme směrem dolů a vodu necháme volně stékat do jezírka. Pokud připojíme na hadici Venturiho trysku, voda se bude více prokysličovat. Topná spirála v polystyrénovém plováku může být s termostatem, který ji spustí, až bude teplota na nule.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *