Švestky jsou u nás tradičním ovocem. Pokud se vám letos urodilo hodně švestek a nevíte, jak s nimi naložit, nemusíte je pouze zavařovat nebo z nich dělat povidla. Poradíme vám, jak je správně usušit a uchovat tak, abyste si je mohli vychutnávat i se spoustou živin po celou zimu.
Švestky jako součást české kuchyně
Obsah článku
Jsou velmi chutné, zdravé, díky velkému množství vlákniny pomáhají s trávením, mají projímavé schopnosti, zamezují vstřebávání cholesterolu, zpomalují vstřebávání cukrů a podporují organismus spalovat více tuku, proto jsou výborné při redukčních dietách i detoxikačních kúrách. Švestky pozitivně ovlivňují činnost srdce a obranyschopnost těla, podporují růst vlasů, nehtů i stav kostí.
Švestky jsou bohaté na vitamíny skupiny A, B, C, D i E a minerály jako hořčík, kobalt, selen, fosfor, zinek, železo, vápník a měď.
Jak na sušení švestek
Při sušení švestek nedoporučujeme spěchat. I když je sušení zdlouhavější než u ostatního ovoce, vyplatí se to. Švestky se nejčastěji suší v troubě nebo v elektrické sušičce. V obou případech vybírejte jen zdravé a zralé, ale ne přezrálé plody bez poškození a hniloby. Většinou se švestky suší celé a neloupané, na plech i na pláty sušičky se skládají omyté a osušené. Pokud je chcete vypeckovat, nakrájejte je na poloviny a sušte je slupkou dolů, nebo jen plody nařízněte a pecku vytáhněte.
Pecky usušte je a dejte je do bavlněného povlaku a zašijte. Polštářek pak vložte na chvilku do rozehřáté trouby a můžete jej používat pro prohřívání různých částí těla.
Sušení švestek v troubě
Plech vyložte pečicím papírem a švestky na něj rozložte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Pro sušení je nejlepší horkovzdušná trouba s odsáváním páry. U klasické trouby ponechte pootevřená dvířka, aby mohl vlhký vzduch při sušení odcházet ven.
Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na 5 hodin při teplotě 50 °C. Pak sušení na 5 hodin přerušte a nechte švestky v troubě zchladnout. Pak zvyšte teplotu na 70 °C a sušte dalších 12 hodin a 5 hodin nechte švestky v troubě zaschnout. Následně švestky 3 hodiny dosušte při 65 °C. Na závěr 30 minut před dosušením ještě horké švestky poroste studenou vodou, aby zůstaly černé a lesklé. Správně sušené švestky po zmáčknutí neuvolňují šťávu, jsou pružné, voňavé a chutné.
Nesušte švestky na vyšší teplotu, jinak popukají a pustí šťávu. Teplota nad 85 °C navíc zničí jejich vůni, barvu i veškeré vitaminy. Sušení švestek bez přerušení způsobí, že budou plody tvrdé a přesušené.
Sušení švestek v sušičce
Zvolte sušičku, která umožňuje ovládání teploty sušení. Většina sušiček má poměrně nízkou výšku sušicích pater, proto sušte švestky půlené. Při sušení zvolte stejný postup, jako při sušení v troubě. Podobně si můžete vytvořit křížaly z jablek, anebo se s námi podívejte jak sušit houby.
Jak skladovat sušené švestky
Po sušení nechte plody hodinu vychladnout. Pak je ale uschovejte, aby usušené plody nenatáhly vlhkost z okolního vzduchu. Uzavřete je do vzduchotěsných dóz či sklenic, aby byly v suchu a postavte je do temna, nejlépe do komory nebo spíže, kde je pokojová nebo nižší teplota. Pokud se vám pěstování švestek nedaří, podívejte se na nejčastější nemoci švestek a jak s nimi bojovat.
Nejčastější dotazy
Sušené švestky vydrží minimálně 2 roky. Můžete je také zamrazit, čímž prodloužíte jejich trvanlivost.