Podívejte se, jaký je rozdíl mezi suchou a mokrou metodou čištění koberců, jak účinně zbavit koberec skvrn i zápachu. Prozradíme vám několik užitečných babských rad, které se vám mohou vždy hodit.
Mokré čištění koberců
Obsah článku
Mokré čištění koberců neboli tepování je nejúčinnější, snadné a vhodné na všechny materiály, i když pracnější. Odstraníte hluboko usazenou špínu ve vláknech. Potřebujete kvalitní čisticí prostředek, nejlépe prací prostředek na vlnu, kbelík s vlažnou vodou a kartáč. Z vlažné vody a čističe vytvořte roztok v poměru 15:1, naneste na plochu, krouživými pohyby kartáčem zapracujte do vláken a nechte min 20 minut působit. Přebytek vody a nečistot lze vysát vysavačem na mokré čištění.
Než začnete koberec znovu používat, nechte ho důkladně proschnout. U větších koberců to může trvat i 24 hodin a déle. Záleží na hustotě koberce, intenzitě větrání, teplotě v místnosti a dalších okolnostech.
Čištění koberců suchou cestou
Na zašlé barvy koberce a slehlý vlas můžete využít čištění na sucho. Potřebovat budete vysavač a speciální absorpční prášek k suchému čištění koberců, který běžně seženete v drogerii. Obsah sáčku rovnoměrně rozsypte po celé ploše koberce, nechte ho působit doporučenou dobu, a nakonec ho vysajte. Barvy se oživí, koberec se znovu ho načechrá a příjemným bonusem bude svěží vůně.
Suché čištění je vhodnější pro koberce s nižším vlasem. Pozornost věnujte i materiálu. Na bavlněné koberce a předložky suché čištění příliš nepomáhá, proto raději zvolte jinou metodu.
Odstranění skvrn z koberce
Pro efektivní likvidaci skvrn je nenechte zaschnout. Koberec pod jídelní stůl a skvrny od červeného vína či mastné a kávové skvrny odstraňte co nejdříve speciálním čističem a teplou vodou. Koberec v dětském pokoji je často znečištěn různými zašlapanými fleky. Na dětský koberec od moči vyzkoušejte vysavač na vodní vysávání, enzymatický čistič a odstraňovač moči. Koberec bude svěží a hygienicky čistý. Koberec od líčidel, rtěnky či řasenky, vyžaduje opakované čištění. Zkuste čištění jedlou sodou.
Babské rady na čištění koberce
Jedlá soda a ocet si poradí s mastnými skvrnami, zaschlým olejem i zašlými barvami. Pastu z jedlé sody a octa v poměru 1:1 naneste na celou plochu koberce a nechte působit nejlépe přes noc. Druhý den koberec vyluxujte nebo vyklepejte. Zápach koberce odstraní citronová šťáva z 1 až 2 citronů přidaná do pasty z jedlé sody a octa. Směs bude účinnější, odstraní zápach a koberec provoní.
Poslední možností je chemie
Chemické čištění koberců volte jako poslední možnost. Přípravky mohou kvalitu koberce narušit. Zejména při opakovaném chemickém čištění mohou zářivé barvy blednout. Zárukou je ale dokonalá čistota a svěžest, kterou ocení hlavně alergici. Prostředky vybírejte podle materiálu koberce.
Často kladené otázky
Posypete zapáchající plochu koberce jedlou sodou a zapracujte smetáčkem či jemným kartáčkem do vláken koberce tak, aby se dostala až k podkladu. Pak posypete další vrstvou sody i povrch koberce. Nechte ji působit nejlépe do druhého dne a pak koberec vysajte.