Pokud chceme začít vysévat, pěstovat i sklízet co nejdříve, může být vaším velmi dobrým pomocníkem teplé pařeniště. Pak můžete začít dřív.
Pařeniště je malý uzavřený prostor, kde bude oproti venkovní teplotě o několik stupňů vyšší teplota. Můžeme mít pařeniště studená, kde je zdrojem tepla jen sluneční záření, ale i pařeniště teplá, u kterých dochází k uvolňování tepla rozkladem biomasy uvnitř pěstírny.
Stavba pařeniště
Potřebujeme rámy oken v normalizovaném rozměru 150 x 100 cm, kde delší rozměr určuje šířku pařeniště. Z venčí snadno dosáhnete na všechna místa pěstírny. Rámy lze zhotovit z borového dřeva, které je trvanlivější než smrkové. Na užších stranách vyhloubíme žlábky pro odtok vody. V rozích je okna vyztužíme ocelovými rohovníky. Síla skla musí být alespoň 3 mm. Pro zvýšení trvanlivosti je třeba napustit rámy fermeží a natřít fermežovou barvou. Místo skla je lze rámy potáhnout průhlednou PE fólií, ale má horší izolační vlastnosti a snadno je nadzvedne vítr. Pro malé pařeniště lze využít i vyřazená stavební okna.
Tip: Nevíte, jak založit trávník? Poradíme vám, jak na to.
Tvorba oken
Pro výrobu pařeništního rámu použijeme borové fošny silné 4 cm a široké 30 cm. Vhodnější, i když dražší, je stavba z plastových dílců. Mají vysokou životnost, jsou bezúdržbové, dají se zpracovávat řezáním, frézováním i vrtáním a mají dobré tepelně izolační vlastnosti. Ideální je stavba zděného pařeniště. Základ stěn vyhloubíme minimálně 100 cm hluboko, aby nesesedaly a nebortily se. Ke stavbě lze použít betonové prefabrikáty, cihly a tvárnice. Pro zajištění pevnosti stěny vyztužíme armovacím železem.
Pařeniště studené a teplé
Dno pařeniště vytvoříme v hloubce 50 cm pro teplé a 30 cm studené pařeniště. Na dno dáme jemnou drenážní vrstvu z písku nebo škváry. U teplého pařeniště našlapeme i vrstvu 30 až 40 cm hnoje, na kterou dáme 10 až 15 cm proseté kompostové zeminy. U studeného pařeniště vyplníme prostor kompostovou zeminou. Vzdálenost urovnaného povrchu země od položených pařeništních oken nemá být větší než 10 až 15 cm. Je třeba pořídit podpěrky a okna při horku z jedné strany podložit. Při nebezpečí nočních mrazíků dáme večer přes okna zateplovací rohože, které brání rychlému ochlazování.