Nábytek ve stylu provance sází na originální a romantický vzhled opotřebovaného nábytku, dekorací a květin. Využívá úžasné atmosféry starého nábytku, na kterém se často při natírání vytváří patina.
Provance styl
Obsah článku
Nábytek ve stylu provance v sobě snoubí eleganci a kvalitu masivu s detailní kresbou dřeva. Stylový nábytek se vyrábí především s borovicového masivu, který připomíná přírodu, ale i s klasického dubového dřeva. Díky němu se budete mít příjemné pocity plynoucí z útulné atmosféry.
Provance styl a další směry
Retro styl charakterizuje starý a oprýskaný nábytek. Vintage styl si více zakládá na kvalitě masivního nábytku, který stářím zraje jako archivní víno. Pozvedává minulou dobu, kdy se vše dělalo ručně a více poctivě. Kvalitu, originalitu a noblesu vintage stylu pozvedává provance styl, který sází na útulný a čistý design. Termín shabby chic pochází z angličtiny a v překladu znamená opotřebený. Jde o nábytek, kterému propůjčíte starý ošuntělý vzhled, který na nábytku působí věrohodně a rustikálně.
Bílá a krémová barva je základ provance stylu
Mezi základní barvu provance stylu patří bílá a krémová barva, která opticky zvětší místnosti, působí svěže a elegantně. Vystihuje styl Francouzů, kteří k ní přidávají pastelové barvy, odstíny dřeva a oprýskané doplňky, aby prostor působil útulně a jemně. Velmi krásně vypadá i krémová barva v kombinaci s bílou.
K provance stylu přidejte šedou
I šedá barva patří mezi základní barvy provance stylu, kterou byste však na rozdíl od krémové či bílé, neměli aplikovat na větší plochu, aby nepůsobila studeně. Použijte ji jako doplňkovou barvu na jednu stěnu nebo třeba v podobě sedačky, ke které můžete dát konferenční stolek z palet. Dřevěný nábytek natřený šedou oprýskanou patinou doplňte pastelovou barvou. Vytvoříte si ji sami, stejně jako postel z palet.
Pastelové barvy dotvoří pravý provance styl
Pastelová růžová, lila, broskvová, žlutá, modrá či zelená dotvoří venkovskou atmosféru. Kombinace barev nepřehánějte. K zelené doplňte jemnou růžovou, oranžovou nebo jemně žlutou. Vyberte si jen jednu, maximálně dvě barvy ze základních barev, tedy z bílé, krémové a šedé, a zkombinujte s maximálně dvěma pastelovými odstíny. Fialová či lila barva připomíná levanduli, fialky a irisy. Žlutá symbolizuje nekonečná slunečnicová pole a horké slunce.
Vhodné kombinace barev
Spojení šedé a krémové vytvoří útulný domov. Skvěle vypadá se žlutou. Vyhněte se kombinaci fialové s oranžovou či modrou. Růžová a broskvová je krásná s dominantní šedou a krémovou, s pastelově zelenkavou či žlutou. Vyvarujte se kombinaci modré a růžové. Jemně růžovou a žlutou použijte na dekorace, textil a nádobí. Pastelově žlutá působí teplým a příjemným dojmem. Pastelově modrá a zelená symbolizuje azurové nebe i moře a hodí se na nábytek s patinou.
Co je třeba na patinu
- stylově odpovídající nábytek z masivního dřeva
- odmašťovač
- šroubovák a nástroje k odmontování kovových částí a úchytek
- smirkový papír a brusnou houbičku
- případně kruhovou excentrickou brusku na roviny a oscilační brusku s trojúhelníkovým nástavcem na nepřístupná místa
- jemné štětce
- houbičky, hadřík a ubrousky
- akrylové barvy v dostatečném kontrastu
Jak vytvořit patinu
Očistěte důkladně nábytek a zbavte ho mastnoty odmašťovačem. Odšroubujte kování a úchytky. Můžete nábytek obrousit až na masivní dřevo a použít základní barvu a na ni vrchní barvu. Anebo jen povrch zdrsnit a napatinovat. Natřete příborníky, komody i police z palet. Natřete nábytek tmavší barvou a nechte řádně zaschnout. Pokud chcete, aby prosvítalo masivní dřevo, jen ho lehce obruste.
Pak naneste vrchní lak ve více vrstvách. Zvolte vodou ředitelné barvy, které nepáchnou a rychle schnou. Nanášejte barvu jemným štětcem nebo houbičkou. Ošuntělý vzhled vytvoříte, když patinu místy jemně setřete hadříkem. Jakmile barva zaschne, začněte s broušením. Nejvíce obruste namáhané části, rohy, úchyty a další vyčnívající části. Nábytek po broušení očistěte, přišroubujte úchytky a kování.