Jaké jsou nemoci švestek a jak jim předcházet?

Nemocí, s nimiž se můžete při pěstování švestek dostat do styku, je hned několik. Mezi ty nejčastější patří puchrovitost, moniliová hniloba plodů, virové onemocnění šarka nebo červená skvrnitost. Podívejme se, jak se jich vyvarovat.

Obaleč švestkový

Typickým problémem švestek je červivost, kterou způsobují larvy obaleče švestkového. Odstraníte ji včasnou aplikací kvalitního insekticidu, kterým je například BIO přípravek Lepinox Plus. Neškodná první generace obaleče napadá švestku v květnu a druhou generaci je nutné zlikvidovat insekticidem koncem července sedmý den po náletu, který identifikujete feromonovým lapačem.

Mšice

Pokud má švestka zkroucené listy od mšic, zahubíte je běžným insekticidem. Postup je stejný jako u obaleče švestkového. Zvolit lze i ekologický přístup. Jedno slunéčko sedmitečné za rok zkonzumuje 5 000 mšic. Zaberou i larvy pestřenky. Všem potížím také pomůžete předcházet při pravidelném stříhání ovocných stromů.

Moniliová hniloba

Další z houbových a plísňových onemocnění je moniliová hniloba napadající až téměř zralé a vyzrálé plody. Tvoří rozšiřující se houbovité hnědé skvrny na plodech, na kterých se postupně objevují bílé tečky plísně. Je nutné průběžně odstraňovat napadené plody. Zabírá i chemický přípravek s označením TALENT. Plody lze sklízet nejdříve sedmý den po aplikaci.

Červená skvrnitost slivoně

Na listech vznikají 5 až 10 mm široké žlutozelené skvrny, které se barví do cihlovéčerné barvy. Způsobuje ji houba Polystigma rubrum a stejně jako puchrovitost ji zlikvidujete fungicidem. Červená skvrnitost slivoně se jako všechny houbovité choroby šíří hlavně za vlhkého počasí. Napadené a opadlé listy ihned spalte. Odolnost stromů zvýšíte vytvořením polykulturního porostu s více odrůdami.

Puchrovitost švestky

Puchrovitost švestky neboli kadeřavost a strupovitost způsobuje houba Taphrina pruni, kterou účinně likviduje třeba fungicid Kuprikol 50. Poznáte ji podle jakoby nádorů na zelených plodech slivoní.

Zelené plody nemají pecky, brzy se začínají deformovat a nedozrají. Dužina zůstane tvrdá a bez chuti. V letních a deštivých měsících napadené švestky hnijí a opadávají, v období sucha zase naopak vysychají.

Houba napadá švestky již ve fázi květu, stejně jako červená skvrnitost slivoně. Vhodné fungicidy, jako je Champion, aplikujte v období mezi rašením a nakvétáním. Jinak přijdete až o 70 % úrody.

Šarka

Nemoc šarku způsobuje Plum pox virus. Na listech od května vznikají světlé skvrny zbarvené do žluta a ty pak opadávají. Nemoc je neodstranitelná a napadené slivoně musíte pokácet a vysadit nové. U mladých stromků je důležitá ochrana stromů před mrazem. Vyšlechtěná odrůda HoneySweet je proti této nemoci odolná, ale čeká na schválení příslušného úřadu EU. Totožné důsledky má méně častý vir tmavozelené kropenatosti.

Vsaďte na odolné odrůdy

Problémům se dá předejít výsadbou odolných druhů, jako jsou například rané odrůdy, které dozrávají o 30 dnů dříve než švestka velkoplodá. Doporučujeme švestku bryskou nebo švestku katinku, kterým se dobře daří a mají velké výnosy. Při výsadbě dodržte správné postupy pro sázení ovocných stromů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *