Suchý vzduch v bytě způsobuje dráždivý kašel i únavu. V období, kdy topíme a málo větráme, nás trápí suchý vzduch nejvíce. I když vzduch zvlhčujeme vlastním dýcháním, zároveň spotřebováváme kyslík a to způsobuje únavu. V místnosti s vydýchaným vzduchem se dostavují i nevolnosti. Musíte větrat a zvlhčovat vzduch.
Jaké zdravotní potíže přináší suchý vzduch
Obsah článku
Suchý vzduch způsobuje kašel, bronchitidu, chronickou rýmu, zánět nosohltanu, častá onemocnění dýchacích cest, zvýšenou únavu, vysušuje a dráždí pokožku, pálení očí a popraskané rty. Ve větší míře se v místnostech usazuje prach díky zvýšenému podílu statické elektřiny, což neprospívá alergikům a astmatikům.
Pořízení vlhkoměru
Prvním krokem je pořízení vlhkoměru. Optimální vlhkost vzduchu je 45 až 60 %. Pokud relativní vzdušná vlhkost v bytě nepřesáhne 35 až 40 %, je třeba situaci řešit. V mnoha bytech se v zimě pohybuje vzdušná vlhkost často i jen okolo 20 %.
Zvlhčovače vzduchu
Zvlhčovače mění vodu na vodní páru, kterou následně rozptylují do vzduchu. Za nejlevnější zvlhčovače zaplatíte pár stokorun, za ty nejsofistikovanější až deseti tisíce korun, protože dovedou vzduch i čistit. Svým vzhledem zvlhčovače kopírují potřeby konkrétních místností. Do dětských pokojů jsou hravé, do obývacích pokojů a ložnic zase elegantní. Některé nabízí i LED osvětlení.
Parní zvlhčovače
Parní zvlhčovače fungují na principu vodní páry, která se odpařuje v tenké vrstvě na topném tělese. Jsou sice levné, ale jejich provoz je poměrně nákladný kvůli vysokému příkonu okolo 1000 W. U levnějších parních zvlhčovačů hrozí i opaření.
Ultrazvukové zvlhčovače
Ultrazvukové zvlhčovače jsou sice dražší, ale mají levnější provoz, jejich příkon se pohybuje jen okolo 40 W. Fungují na principu speciálních membrán, které tříští vodu na miniaturní kapky pomocí ultrazvukových vln a vzniká umělá mlha. Ultrazvukové zvlhčovače vybavené hygrostatem se automaticky vypnou, jakmile vzduch dosáhne požadované vlhkosti a automaticky zapnou, jakmile je vzduch opět příliš suchý.
Odpařovače a pokojové fontány
Alternativou zvlhčovače jsou jednoduché odpařovače v podobě závěsných nádob na radiátory. Vyrábí se z keramiky, kameniny a nerezu. Lze je nahradit miskou s vodou, do které umístíme oblázky a na ně postavíme květináč. Můžete doplnit vodu oblíbenou vůní v éterickém oleji, stačí však i pomerančová či citrónová šťáva. Další alternativou jsou pokojové fontány. Obojí však zvýší vlhkost vzduchu řádově jen o pár procent.
Zvlhčování vzduchu při běžných činnostech
Mírně na suchý vzduch pomůže i sušení prádla v bytě nebo rozprašovač, kterým rosíme pokojové květiny. Vzduch zvlhčují i pokojové rostliny, které stále zaléváme, substrát je vlhký a v podmisce mají vodu. Vlhkost vzduchu zvýší i pouhé nezapnutí digestoře při vaření, otevřené dveře do koupelny při a po koupeli či sprchování, když nepoužíváme odvětrání. Pak se často řeší zvýšená vlhkost a plísně.