Plevel v trávníku musíme likvidovat už ve chvíli, kdy teprve začne růst. Jinak se s ním budeme trápit po celý rok. Trávník je zapotřebí řešit hned brzy na jaře.
Plevel v trávníku
Obsah článku
Plevel v trávníku označuje všechny rostliny, které v trávě rostou proti naší vůli. Ochuzuje trávník o vodu, půdu, světlo, vzduch i živiny. Zničte jej hned v počátku. Plevelem jsou nejčastěji dvouděložné rostliny, jako sedmikráska, smetánka, řebříček, bršlice kozí noha, šťovík, kopřiva, pelyněk, pcháč, jitrocel, pryskyřník, jetel a rozrazil.
Pampelišky v trávníku
Pampelišek se zbavíte nejlépe ručně, takže musíte zakleknout a pampelišku vyrýt i s kořenem. Podobně je to u kopřivy, bršlice kozí nohy a druhů šťavele. Čím dříve plevel odstraníte, tím méně času a práce to pro vás bude v budoucnu.
Jitrocel v trávníku
Jitrocel má jednoduchý kůlový kořen, z něhož vyrůstá listová růžice. Kvete od května až do pozdního podzimu a na jedné rostlině dozrává až 1 000 semen. I jitrocele je nutné se zbavit se co nejrychleji vyrytím i s kořenem a nenechat dozrát.
Sedmikrásky v trávníku
Sedmikrásky jsou krásné trvalky. Čím více je sekáte, tím více se jim v trávníku daří. Jejich výskyt podporuje i nedostatečné hnojení. Neprospívá jim, vyšší tráva, která jim zamezí přísun světla. Mechanické odstranění vyžaduje hodně času a trpělivosti. Vhodnějším řešením je založení nového trávníku a znovu osení travní směsí.
Jetel v trávníku
Jetel roste v místech chudých na živiny a vápník. Tenký kořen se dá z malých ploch ručně vyřezat. Důležité je certifikované osivo, doba výsevu při založení trávníku a příprava půdy. Pod trávník dejte speciální trávníkový substrát bez plevele. Dbejte na pravidelné hnojení, zálivka a sečení na více než 4 cm, jinak klíčí plevele.
Všeobecně doporučená péče o trávník
Při péči o trávník využívejte travní směsi pro regeneraci a obnovu trávníku. Plevel zavleče krtek, ježci, žížaly, ptáci i vítr. Trávník proto obnovujte vertikutací nebo provzdušňováním na jaře a na podzim. Trávník se tím zbaví plevele, půda se uvolní a lépe absorbuje dešťovou vodu i zálivku nebo hnojivo.
Mechanické odstranění plevele
Plevel je nutné odstranit i s kořínky, když je půda mírně mokrá zahradnickou lopatkou nebo teleskopickým vytrhávačem plevelů. Nejvhodnější na odstranění plevele je květen a červen. Plevel odstraňujte až po poslední sekání trávníku.
Chemické hubení plevele herbicidy
Chemické hubení plevele je krajní možností. Selektivní herbicidy se aplikují přímým postřikem listů plevelů. Nesmí být po dešti nebo těsně po zavlažení. Postřik je vhodné provádět za sucha, při teplotě 15 až 20 °C a pokud nefouká vítr.
Babské rady pro odstranění plevele
Proti nežádoucím plevelům můžete vyzkoušet nalít vařící vodu na plevelné rostliny, nechat je uschnout a pak odstranit zbytky. Zkusit můžete i roztok octa smíchaného se solí nebo trochu čistého alkoholu nebo technický líh.