Máte podezření, že se vám doma vyskytují štěnice, ale nejste si 100% jisti? Přečtěte si naše rady, jak je identifikovat, jak poznat jejich kousnutí a jaké přenášejí infekce. Poradíme vám, jak se jich spolehlivě zbavit pomocí dezinsekce.
Jak vypadá štěnice
Obsah článku
Štěnice domácí, latinsky Cimex lectularius, někdy nazývaná štěnice postelní, je běžný parazit lidí, který se živí především lidskou krví. Vyskytuje se po celém světě, takže se s ní můžete setkat doma i v hotelu na zahraniční cestě. Štěnice domácí je ploštice o velikosti 4 až 5 mm a řadí se do kmene členovců. Svým vzhledem připomínají jadérko jablka. Dospělí jedinci mají plochý tvar těla světlehnědé až červenohnědé barvy. Přes den se skrývají, v noci jsou aktivní a sají na lidech krev.
Jak vypadá larva štěnice
Za svůj život naklade štěnice 200 až 500 vajec, které jsou nejčastěji přichyceny na nábytku. Její život je dlouhý asi 300 dnů. Bez potravy přežije až několik měsíců. Jejich barva závisí na vývojovém stádiu. Nymfy bývají průhledné a dospělí jedinci mají ploché oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo. Vajíčka jsou bílá a podlouhlá, v délce necelý milimetr.
Jak se pozná kousnutí štěnice
Kousnutí štěnicí je nepříjemné, připomíná štípnutí komára, ale nebolí. Kůže zčervená a může otéct. Většinou skvrna brzy zmizí, někdy může na pokožce zůstat i několik týdnů. Samotné zakousnutí štěnice trvá 5 až 20 minut podle vývojového stádia. Když se štěnice zakousne, vstříkne do kůže anestetikum, takže necítíte, že sají krev. Ani lékaři a dermatologové nedokážou spolehlivě identifikovat kousnutí.
Co na štípance od štěnic
Proti svědění se doporučují babské rady a byliny, jako je třeba máta, levandule nebo černý pepř a potírání kousnutí aloe vera gelem. Štípance můžete ošetřit také směsí vody s jedlou sodou, třezalkovým olejem či citronovou šťávou. Obsahují přírodní látky se stahujícími účinky, štípance vysušují a zabraňují nepříjemnému svědění. Proti svědění a zánětu vám lékař může předepsat speciální kortikosteroidovou mast. V lékárně seženete steroidní či kalamínový krém. Úlevu přinese i přikládání ledu nebo omytí postiženého místa vodou s mýdlem.
Kde se štěnice vyskytují
Štěnice se vyskytují i v luxusních obydlích bez ohledu na hygienické podmínky. Může vám je domů přinést návštěva, přivezete si je z dovolené, nebo přeleze od sousedů. Stačí, když se vám v kufru usídlí jedna samička, která naklade 5 vajíček denně, ze kterých po týdnu vylíhnou larvy, které 1 až 2 měsíce dospívají. Nejčastěji se ukrývají v konstrukcích postele, skříních, matracích, obrazech, štěrbinách, pod tapetami nebo plakáty. Rychle migrují, proto je při likvidaci důležitá součinnost sousedů.
Infekce a přenos nemocí štěnicemi
Kousnutí štěnicí svědí jako komáří štípnutí. Pokud si postižené místo škrábete, jde o potenciální riziko pro vznik infekce. V některých případech může dojít k dlouhodobé léčbě a léčí se podobně jako ekzém. U citlivějších lidí vzniknou otoky nebo alergie. Štěnice parazitují i na některých zvířatech, zejména na ptácích, holubech a netopýrech, ale nebylo prokázáno, že by štěnice byly přenašeči.
Jak poznáte, že máte v bytě štěnice
Zkontrolujte matrace, postele, obrazy, skříně i tapety. Štěnice jsou velmi malé, plaché a rychle se schovají. Nejčastěji jsou v posteli a do 2 metrů od ní. Hostitele si hledají podle vydechovaného CO2. Pouze při silném zamoření mají úkryty dál od spících osob. Hledejte pečlivě, v noci a při dobrém umělém světle. Kromě štěnic hledejte jejich trus. Jde o větší množství černých teček, jako rozsypaný mák. Najít můžete i výkaly a svlečky, tedy průhledné krunýřky, ze kterých se štěnice svlečou.
Co odpuzuje štěnice
Někdo radí použít v boji proti štěnicím jedlou sodu a poprášit místa, kde se vyskytují, jako jsou matrace, prostory za nábytkem a pelíšky domácích zvířat. Použít lze i tělový pudr či dětský zásyp. Můžete dát do rozprašovače tea tree olej či alkohol a postříkat místa výskytu, nebo potřít konstrukce postelí i nábytek vazelínou, aby se škůdci nedostali ke zdroji potravy. Štěnice odpuzují použité čajové sáčky, mýdlo a křemelina. Babské rady ale pomohou spíše v případě, kdy máte svilušky a mravenci na zahradě. Na štěnice musíte kontaktovat odborníky.
Jak se zbavit štěnic
Zapomeňte na repelenty a pasti. Jediným možným způsobem, jak se zbavit štěnic, je pečlivá a dobře zvolená dezinsekce. Likvidace je obtížná i pro profesionály, kteří mohou používat dané přípravky a mají na to oprávnění. Nesnažte se provést dezinsekci štěnic sami a nechte to raději na profesionálech. Ti použijí účinné prostředky, které štěnice nesnáší. Nejúčinnější je kombinace chemické a mechanické likvidace. Využívá se odsátí vysavačem, hubení pomocí horké páry a insekticidní postřik. Při velkém rozšíření se používá insekticidní dýmovnice.
Díky za skvělý článek. Když si nejste jistí, zda je máte, jsou ještě pasti, které dáte pod postel nebo spíš na rošt a po několika týdnech nebo měsících se podíváte, zda se štěnice chytily nebo ne.