Potýkáte se při zařizování dětského pokoje s nedostatkem prostoru? S tímto poměrně běžným problémem si hravě poradí patrová postel. Na rozdíl od nepohodlných paland, které si pamatujete ze svého dětství, jsou dnešní patrové postele designové, bezpečné a maximálně praktické.
Patrová postel pro jedno dítě?
Obsah článku
Pokud v dětském pokoji bojujete o každý centimetr čtvereční, má patrová postel smysl i pro jedno jediné dítě. Prostor pod palandou lze totiž využít různými způsoby – můžete tam umístit skříň na oblečení, pracovní koutek nebo hernu, kterou vaše ratolest jistě ocení.
Zapomeňte na nepohodlné palandy
V případě, že dětský pokoj obývají dva sourozenci, je patrová postel často jediným možným řešením. Není se ale třeba bát – dnešní patrové postele ani zdaleka nepřipomínají nepohodlné palandy z vašeho dětství. Naopak se vyrábějí v mnoha barevných provedeních, často nabízejí chytře řešený úložný prostor nebo možnost variabilního sestavení postelí. Nemusíte se tak omezovat na klasický tvar dvou postelí nad sebou, ale postavíte je například do tvaru písmene L.
A co když máte ratolesti rovnou tři?
Výrobci mysleli i na rodiny s více dětmi. Některé patrové postele proto disponují spodním dvoulůžkem nebo vysouvatelným lůžkem, které přes den nezabírá žádné místo. Jedná se tak o ideální variantu například i v případě nečekané návštěvy, která se u vás rozhodla přenocovat. I takové postele najdete mezi mnoha dalšími na Heurece, kde si je jednoduše seřadíte podle oblíbenosti nebo od nejnižší ceny.
Pozor na výšku lůžek
Největší problém patrových postelí tkví ve výšce jednotlivých lůžek. Na příliš vysoce položeném horním lůžku se dítěti nemusí dobře spát, jelikož se u stropu drží suchý, vydýchaný vzduch. Na druhou stranu je třeba myslet na to, aby se dítě na spodní palandě mohlo pohodlně posadit. Kvalitní patrová postel by proto měla mít celkovou výšku maximálně do 170 cm, přičemž horní lůžko by se mělo nacházet maximálně ve výšce 160 cm.
Vhodnějším řešením jsou již zmíněné patrové postele do tvaru písmene L, které se překrývají pouze v oblasti nohou. Horní lůžko se tak nachází mnohem níže, a přitom se pod něj stále vejdou skříňky poskytující úložný prostor.
Myslete na bezpečnost svých dětí
Malé děti se během spánku často vrtí a otáčí ze strany na stranu, proto by na horní palandě nemělo spát dítě mladší šesti let. Případnému pádu pak zabrání bytelné a dostatečně vysoké bočnice. Jejich standardní výška se pohybuje kolem 30 cm, v potaz je ale třeba vzít také výšku matrace.
S bezpečností úzce souvisí způsob, jakým se dítě dostává na horní postel. K tomu slouží buď pohodlnější schůdky, které lze mnohdy využít jako úložný prostor, nebo klasický žebřík. Obojí lze sehnat i v odnímatelné variantě – zabráníte tak například tomu, aby mladší sourozenec šplhal tam, kam nemá.