Dracena, dracéna nebo dračinec se pěstuje v široké škále druhů a barevných odstínů. Podmínky na pěstování jsou u druhů podobné. Jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu. Dracena je elegantní a zapadne do každého interiéru.
Druhy draceny
Obsah článku
Dracena není palma, pochází z čeledi agáve ze subtropické a tropické oblasti Asie a Afriky a zahrnuje přes 40 druhů. Některé odrůdy rostou jako strom, jiné jako keř. Nejběžnější je draceana marginata z Madagaskaru. Listy má dlouhé, úzké, zelené nebo panašované. Dracaena sanderiana známá jako „šťastný bambus“, z afrického Kamerunu. Oblíbená je i dracaena congista, draco, glauca, reflexa a fragrans.
Pěstování draceny
Je nenáročná, daří se jí na slunci i ve stínu, jen nesnáší průvan a přemisťování. Dejte jí dostatek světla, ale bez přímého slunce, jinak jí zasychají listy. Půda by měla být bohatá na humus. Vyhovuje jí pokojová teplota do 25 °C a v zimě by neměla klesnout pod 15 °C. Jednotlivé kmínky můžete proplétat nebo sezazovat k sobě různě vysoké rostliny.
Jak zalévat a hnojit dracenu
Volte pravidelnou, ale mírnou zálivku. Zeminu udržujte od jara až do podzimu stále vlhkou. Přihnojujte ji jednou za 14 dní speciálními hnojivy na palmy a draceny. Kmínek si udrží dost vody, tak rostlinu nepřelijte, ať jí neuhnijí kořeny i kmínek. Během zimy zálivku trochu omezte. Listy pravidelně roste, zabráníte jejich sesychání. Hlavně v zimě, kdy se topí a je sušší vzduch.
Přesazování draceny
Dracenu přesazujte na jaře. U rostlin ve větších nádobách stačí vyměnit horní vrstvu zeminy. Použijte směs drnovky a listovky v poměru 2:1, přidejte díl písku a kompostu nebo zetleného hnoje. Můžete zakoupit zeminu na pokojové rostliny, nebo přímo na draceny a palmy. Na spod dejte drenáž, aby rostlině nezahnívaly kořeny a kmínky.
Množení draceny
Rostlina se množí řízkováním kmínku. Její vrchní část uřízněte, nechte zakořenit ve vodě, nebo ve směsi rašeliny a písku. Z řízku vzejde nová rostlina a ta původní matečná rostlina se znovu rozvětví. Množit se dá i pomocí kmínkových řízků, dlouhých 10 cm. Asi za 3 měsíce pustí kořeny. Dracena se dá pěstovat i ze semen.
Zastřihávání draceny
Seřezávání je u dracen důležité, jinak může dosáhnout i výšky kolem 2 metrů. Pravidelným seřezáváním jí zajistíte zajímavý a kompaktní vzhled. Podívejte se také, jak se pěstuje ibišek nebo kala.
Žloutnutí listů u draceny
Rostlině žloutnou listy od ostrých slunečních paprsků, nebo při náhlé změně místa. Pokud Dracenu přelijete, začnou jí žloutnout listy a kořeny i kmínky uhnívat. Dracena také nesnáší průvan. Neměla by proto být v blízkosti dveří nebo oken. Nejprve se objeví hnědé špičky na listech, začnou opadávat a rostlina celá uhyne.