Pokud chcete pořádně vyčistit koupelnu, podívejte se s námi jak na to. Poradíme vám. Jak vyčistit vodovodní baterii, sprchový kout nebo vanu, ale i zástěnu a závěs.
Jak vyčistit vanu či vaničku sprchového koutu
Obsah článku
Pokud chcete mít vanu stále pěkně bílou, bez skvrn a krásně lesklou, vyčistěte ji směsí soli, octa a podmáslí. Nechte směs chvíli působit, pořádně vanu odrhněte a pak opláchněte. Stejně se dá vyčistit i vanička u sprchového koutu. Pokud máte doma špinavou vanu, sprchu nebo celý sprchový kout, můžete také použít ocet a jedlou sodu. Přiveďte ocet k varu a nechte ho trochu vychladnout, namočte v octu houbičku, posypte trochou jedlé sody a umyjte vanu, sprchu či celý sprchový kout.
Jak vyčistit zástěny a závěsy sprchového koutu
Octem smyjete velmi snadno i zaschlé kapky ze skel sprchového koutu. Navíc se budou díky němu plochy krásně lesknout a vše bude vydezinfikované. Skleněné dveře sprchových koutů a sprch otírejte hadříkem namočeným do octa. Budou se pěkně lesknout. Pokud dáváte přednost raději speciálním prostředkům, skleněné dveře u sprchových koutů můžete také vyčistit leštěnkou na auta. Voda z nich pak snadno stéká dolů, neusazuje se na nich v kapkách vodní kámen a ušetříte čas na časté mytí. Na závěsu u sprchového koutu se vám nevytvoří plíseň, když ho přes noc namočíte do vany nebo vaničky sprchy do osolené vody a ještě mokrý pověsíte.
Jak vyčistit sprchovou hlavici
Malé otvory sprchové hlavice se snadno zanáší vodním kamenem a omezují plynulý vodní průtok. Pokud je sprchová hlavice zanesená vodním kamenem, někdy stačí ji přes noc ponořit do horké, slané a octové vody. Pokud se žádaný účinek nedostaví hned poprvé, postup i několikrát opakujeme. Vodního kamene na sprchové růžici se zbavíte i tak, že růžici dáte do sáčku s octem a převážete ji provázkem nebo gumičku a necháte přes noc. Pokud máte doma hodně tvrdou vodu a ve sprchové hlavici se vám hodně usazuje vodní kámen, sprchu rozeberte a vyčistěte ji starým kartáčkem na zuby. Ucpané dírky vyčistěte jehlou. Plastové díly můžete odmočit v teplé octové vodě nebo vytřít půlkou citronu. Pak je propláchněte horkou vodou.
Jak vyčistit vodovodní baterii
Vodovodní baterii umývejte několikrát týdně nejlépe pomocí měkkého hadříku s běžnými mycími prostředky, jako je třeba tekuté mýdlo nebo běžný prostředek na mytí nádobí. Vzniku usazování vodního kamene na armatuře zkuste předejít tak, že ji budete pravidelně utírat dosucha. Usazování vodního kamene lze také předejít tak, že vodovodní baterii potřete parafínem. Na čištění nepoužívejte drsnou stranu houbičky, mohli byste povrch poškodit a odřít. Nezapomeňte ani na čištění odpadů.
Jak na čištění vodovodní baterie
Na čištění použijte jedlou sodu a kartáček na zuby. Pak potřete citronem povrch baterie a nechte působit přes noc. Druhý den kohoutky opláchněte a osušte. Vodního kamene se zbavíte také smícháním kyseliny citrónové a vody. Vysoký lesk zajistí potřebí baterie pastou z plavené křídy a octa, kterou pak opláchnete. Můžete také baterii vyleštit okurkou. Chromované kohoutky vyčistěte hadříkem s moukou, aby se leskly. Utěrkou navlhčenou octem přetřete nerezový povrch. Pozlacené vodovodní baterie se lehce poškrábou, proto je čistěte jen teplou mýdlovou vodou a jemným hadříkem. I na čištění barevných vodovodních baterií používejte jen jemné saponáty. Nepoužívejte líh nebo ocet, jinak povrch zmatní.
Jak vyčistit sítko či perlátor vodovodní baterie
Provzdušňovač, který bývá součástí vodovodní baterie, se časem můře zanést vodním kamenem. Rozeberte ho, vložte do misky s vodou se lžící kyseliny citronové, nechte 20 minut působit a pak ho vydrhněte starým kartáčkem na zuby. Při pravidelném čištění předejdete poškození a prodloužíte životnost. Velkou péči bychom měli věnovat i toaletě. Podívejte se, jak postupovat, když je ucpaný záchod.