Existuje mnoho způsobů používaných k odstranění různých kontaminantů z mincí. Používají je sběratelé i hledači pokladů. Máme několik tipů, jak čistit staré mince.
Jak vyčistit papírové peníze
Obsah článku
V případě bankovek nemůžeme žádný zásah, který by vedl ke zlepšení jejich kvality či vyčistění doporučit. Pokud je bankovka čištěna mýdlové vody nebo prostřednictvím různých chemických roztoků, zachová to na ní následky. Ani praní bankovek, které by je mělo vyčistit a navodit dojem vyššího stupně barevnosti ploch nepomáhá. Každý zásah vede ke ztrátě povrchového lesku, porušení UV obrazu a iridiscence.
Jak vyčistit kovové mince
Pokud si nejste jisti hodnotou mince neboli numismatu, nebo tím, z jakého jsou mince vyrobeny kovu, do čištění se raději nepouštějte a poraďte se s odborníkem. Zbavením mince nečistot totiž nezvýšíte její hodnotu, ale můžete ji zničit. Pokud je čištění prováděno neodborně, můžete mince nenávratně poškodit. Žádný sběratel nechce mince a medaile s rýhami nebo poleptané. U některých mincí je navíc patina vysoce ceněna a může být pomocníkem pro bližší identifikaci daného numismatu.
Jak vyčistit staré mince
Zkuste mince vložit do mýdlové vody a nečistota se většinou sama odmočí. Pokud to nepomůže, doporučujeme k tomu použít klasickou houbičku na nádobí. Napěňte ji mýdlem a mince opatrně omývejte. Hrubší stranu houbičky použijte na silnější nánosy. Nezkoušejte to ale s numismaty ražené v nejvyšší mincovní kvalitě neboli kvalitě Proof, které poznáte podle zrcadlového lesku.
Jak vyčistit stříbrné mince
Pokud nepomohla voda a mýdlo, vyzkoušejte gumu. Nevyvíjejte však při gumování příliš silný tlak. Velmi účinnou technikou je i čistění pomocí alkoholu, kyseliny citrónové nebo octem. Minci samostatně ponořte do roztoku a nechte roztok 2 – 3 dny pracovat. Kyselina citrónová zabírá i na numismaty se zrcadlovým povrchem. Proof mince je třeba zabalit do bavlněného kousku látky a pár minut povařit v roztoku. Roztok si poradí i s černými skvrnami.
Jak vyčistit zlaté mince
Zlato je měkký, ale odolný materiál. Čistit jej mechanicky ale nedoporučujeme, protože je náchylné k poškrábání. Numismaty ražené ze zlata vysoké ryzosti moc změnou barvy a usazením nečistot netrpí. Zelené skvrny vznikají při kontaktu zlaté mince s mědí. Vyčistíte je speciálními přípravky, jako jsou napuštěné vatičky a ubrousky, které se dají koupit v klenotnictví a drogerii. Červené skvrny vznikají působením vysokých teplot. Pomáhá 50% roztok z louhu. Čistěte ale s ochrannými rukavicemi, brýlemi a s otevřeným oknem. Můžete také vložit do hrnce s mělkým dnem alobal, na něj položit zlaté mince, posypat je jedlou sodou a krátce povařit.
Měděné mince
Měděné mince jsou ke znečištění nejvíce náchylné. Pokud jsou pokryty specifickou patinou hnědého nebo modrozeleného zbarvení, jde o takzvaně ušlechtilou patinu. Ta vzniká okysličením kovu a určitě se jí nezbavujte. Mince z mědi a jejích slitin ale často korodují a usazuje se na nich houbovitá měděnka. Pokud nezabere lázeň v mýdlové vodě, zkuste zubní pastu nebo profesionální prostředky. Na doleštění použijte bavlněný hadřík napuštěný oxidem železitým nebo chromitým. Měď a její slitiny lze čistit i elektrochemicky v kyselině orthofosforečné s přídavkem 100g/l kyseliny sírové. Jde ale o velmi nebezpečné chemikálie.
Hliníkové mince
Hliník je měkký kov. Většinou se používá jen na mince nižších hodnot. Na čistění doporučujeme vodní lázeň s kapkou saponátu. Zkusit je můžete vyčistit i gumou. Pozor si dejte na mechanické čištění, které může na měkkém kovu zanechat znatelné stopy.
Čištění mincí octem
Pokud mince nemají zvláštní hodnotu, můžete použít roztok octa, který ale může změnit barvu nebo korodovat povrch. Můžete dát mince do 10% roztoku octa, nebo vyzkoušet roztok octa a soli. Vezměte 1/4 lžíce octa a 5 g soli. Míchejte, až se sůl rozpustí. Vložte mince tak, aby ležely odděleně od sebe na 5 minut, pak je důkladně opláchněte vodou a vyleštěte.